Reuters: İmamoğlu’nun olası galibiyeti, ‘cumhurbaşkanlığı’ beklentisini körükleyecek

Türkiye genelinde Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy verme işlemi sona ererken, İngiltere merkezli Reuters haber ajansı seçimlerle ilgili bir analiz yayınladı. “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, 2019 seçimlerini kazanarak iktidardaki Erdoğan’a ve AK Parti’ye son yirmi yılın en büyük seçim darbesini indirdi” ifadelerinin yer aldığı analizde, İstanbul’daki olası galibiyetinin ‘İmamoğlu’nun gelecekte cumhurbaşkanı olacağı yönündeki beklentileri körükleyeceği’ belirtildi.

‘İMAMOĞLU ÖZLEMİNİ DUYDUĞUMUZ BİR CUMHURBAŞKANI’

Reuters, seçmenlerle de konuştu. 60 yaşındaki Murat Ercan, cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğine inandığı için Erdoğan’ın seçimler öncesinde partisinin kampanyalarında aktif rol oynamasını onaylamadığını söyledi. Ercan, İstanbul’da oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Ekrem İmamoğlu, yapıcı ve güler yüzlü yapısıyla herkesi kucaklayan, özlemini duyduğumuz bir cumhurbaşkanı” dedi.

‘ERDOĞAN, ANKARA’YI DA GERİ KAZANMANIN PEŞİNDE’

“Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan 16 milyon nüfuslu İstanbul’da anketler, İmamoğlu’nun AK Parti adayı ve eski bakanlardan biri olan Murat Kurum ile sıkı bir yarış içerisinde olduğunu gösteriyor” ifadelerine yer verilen analizde, Kürt oyları ve İslamcı seçmenlerin belirleyici olduğu yazıldı.

Analizde, şöyle devam edildi: “Erdoğan’ın asıl ganimeti İstanbul iken, aynı zamanda başkent Ankara’yı da geri kazanmanın peşinde. 25 yıldır AK Parti ve İslamcı seleflerinin egemenliği altında kalan bu şehirlerde, 2019’da muhalefetin galibiyeti yaşanmıştı. Geçen yıl mağlup ettiği muhalefet ittifakının çöküşü, Erdoğan’ın umutlarını yeşertti ancak İmamoğlu, CHP dışındaki seçmenlere de hitap ediyor.”

‘KÜRTLER HER ZAMAN BELİRLEYİCİDİR’

İmamoğlu’nun 2019 yılındaki galibiyetinde Kürt oylarının ‘hayati önemde’ olduğunu yazan Reuters, bu yerel seçimlerde de birçok Kürt seçmenin kendisine oy vermesinin beklendiğini aktardı. Analizde, “DEM Parti, Kürtlerin çoğunlukta olduğu güneydoğuda belediye başkanlarının yerine devletin atadığı kayyımların getirilmesinin ardından gücünü yeniden tasdik etmeyi amaçlıyor” ifadelerine yer verildi ve şöyle devam edildi: “Erdoğan’ın aleyhine işleyen faktörlerden biri, Gazze savaşı konusunda İsrail’e karşı katı tutumu ve Refah Partisi’ne verilen desteğin artması.”

32 yaşındaki memur Elif Durgun, “Kayyım sisteminin sona ermesini diliyorum. Bu seçim Türkiye’nin geleceği ve Kürtlerin dinlenmesi açısından önemli: Kürtler her zaman belirleyicidir” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx