‘Atatürk’e borçlu olduğunu hisseden insanlar varsa umut hep vardır’

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) 2010 yılından bu yana, Türkan Saylan’ın ölüm yıl dönümünde, adını ve anlayışını yaşatmak için bilim ve sanat ödülleri veriyor.

Bu yıl sunuculuğunu Şule Aydın’ın üstlendiği 14. Türkan Saylan Anma Töreni ve 13. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri, 18 Mayıs’ta İstanbul’da İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

“UMUDUMUZ HİÇ TÜKENMESİN”

Açılış konuşmasını, ÇYDD Genel Başkanı Ayşe Yüksel yaptı. “Bugün Türkan Saylan’ın hepimize aşıladığı umut günü” diyen Yüksel, “En çok ihtiyacımız olan şey umut. Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğunu hisseden insanlar varsa umut hep vardır. İyi ki varsınız, iyi ki umuttan yanayız. Umudumuz hiç ama hiç tükenmesin” şeklinde konuştu.

“BÖYLE BİR İNSAN BU ÜLKEDE VAR OLDUĞU İÇİN ÇOK MUTLUYUZ”

Türkan Saylan’ın cüzzam hastalığına karşı ve kız çocuklarının okuması için verdiği mücadeleleri anlatan Yüksel, “Böyle bir insan bu ülkede var olduğu için çok ama çok mutluyuz, huzurluyuz” ifadelerini kullandı.

Bilim Ödülü’nü Dr. Tuba Mutluer kazandı

BİLİM ÖDÜLÜ’NÜ TUBA MUTLUER ALDI

Bilim Ödülü’nü, psikoloji alanındaki çalışmalarıyla, Koç Üniversitesi Hastanesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Birimi’nde çalışan Dr. Tuba Mutluer kazandı.

Sahnede ödülünü alan Mutluer, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kızı, tüm ‘Kardelen’lerin annesi, Hocaların Hocası çok değerli Türkan Hocam… Ben huzurunuza dünyanın tüm çiçeklerini temsilen geldim. Tüm doktorları, tüm öğrencilerinizi… Özellikle son yıllarda gelişen teknolojiyi takip ederek her bir çocuğa ulaşması, geliştirilmesi için var gücümle çalışıyorum. Işıklar içinde uyu Türkan Hocam” diye konuştu.

Sanat Ödülü’nü ise Vicdan Efe kazandı

SANAT ÖDÜLÜ VİCDAN EFE’YE GİTTİ

Sanat Ödülü’nü ise “Komşu Duvarı” isimli öykü kitabı ile Vicdan Efe kazandı.

Kitabında “Sınır” kavramını işleyen Efe, “Benim için, rüyamda bile görsem inanamayacağım bir anı yaşıyorum şu anda. Türkan Saylan’ın 14. yıldönümünü anmak için buradayız ama aslında onu yaşatmak için varız burada şu anda…” ifadelerini kullandı.

ÖDÜL TÖRENİNİN ARDINDAN ÇAĞDAŞ YAŞAM GENÇLİK ORKESTRASI SAHNE ALDI

Konuşmaların ardından törende; yeni kurulan Çağdaş Yaşam Gençlik Orkestrası (ÇYGO), Şef İbrahim Yazıcı ve solist Selva Erdener eşliğinde sahne aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir