ABD’nin Tokyo Büyükelçisi, atık suyun boşaltıldığı Fukuşima’dan balık yiyeceğini belirtti

Kyodo News’a konuşan ABD’nin Tokyo Büyükelçisi Rahm Israel Emanuel, ay sonu yapacağı ziyaret sırasında balıkçılar, bölge sakinleri ve yetkililerle görüşeceğini ifade etti.

Japonya’nın atık suyu boşaltma kararına desteğini göstermek için Fukuşima’dan balık yiyeceğini kaydeden Emanuel, aynı zamanda deniz ürünlerinin satıldığı pazarı da gezeceğini belirtti. Emanuel, tahliye planının “tamamen şeffaf ve bilimsel verilerle desteklendiğini” vurgulayarak, Japonya’nın “doğru yolu izlediğini” belirtti.

ÇİN’İ SUÇLADI

Japonya’nın planını eleştiren Çin’i “kendi nükleer atıkları konusunda pervasız olmakla” suçlayan Emanuel, Çin’in kendi nükleer santrallerinden boşalttığı atık sudaki radyoaktif miktarının Fukişima’ya kıyasla çok daha fazla olduğunu savundu.

31 BİN 200 TON RADYOAKTİF ATIK SU BOŞALTILACAK

Japonya’da 2011’deki depremin ardından meydana gelen tsunamide zarar gören Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali’ndeki radyoaktif atık suyun okyanusa boşaltılmasına başlandığı bildirildi. Santralin işletmecisi Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketinden (TEPCO) yapılan açıklamada, boşaltma işleminin yerel saatle 13.00’te başladığı duyuruldu. Açıklamada, seyreltilmiş radyoaktif atık suyun, yer altından denize uzanan bir kilometrelik tünelle tahliye edildiği belirtildi. Mart 2024’e kadar toplam 31 bin 200 ton radyoaktif atık suyun boşaltılması planlanıyor.

Japonya, eleştirilere karşı, okyanusa tahliye edilen atık suyun temiz suyla seyreltildiğini, böylece sudaki radyoaktif materyal miktarının insan sağlığı ve çevre için zararlı kabul edilen oranların 40’ta 1’i kadar altında olduğunu savunuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx