Yunanistan rahat durmuyor: Adalara çok namlulu Sırp roket atarları yerleştirecek

Posted by

Yunanistan’ın Sırbistan’dan satın alacağı 40-70 km. menzilli çok namlulu roketatarları Ege’deki adalara yerleştirmeyi planladığı ortaya çıktı.

Yunanistan Lozan Antlaşması’na nazaran silahlandırılmaması ve imara açılmaması gereken Ege adalarındaki askeri gücünü Türkiye’nin reaksiyonuna karşın arttırmayı sürdürürken bu sefer de Sırbistan’dan satın alacağı ve 40-70km. menzili olan Tamnava marka çok namlulu roketatarları Ege ‘deki Türkiye’ye komşu adalara yerleştirmeyi planladığı ortaya çıktı.

Sırbistan’ın “Balkan Güvenlik Sistemi”/”Balkanska sefikštika mreža” tarafından yayımlanan bir habere nazaran, Yunanistan’ın Sırbistan’dan 70 km ve 40 km menzile sahip Sırp üretimi Tamnava çok namlulu roketatarlarla ilgilendiği ileri sürüldü.

Haberde Sırbistan’ın, Yunanistan’ın Ege Denizi adalarına konuşlandırdığı RM-70 çoklu roketatar sistemlerinin bir kısmını Ukrayna’ya bağışlamayı planladığı belirtildi.

Bu nedenle yaklaşık bir ay evvel Belgrad’dan bir heyetin Atina’ya gelerek Yunanistan Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nda temaslarda bulunarak tahlil edilmek üzere ilgili paketi sunduğu ileri sürüldü. Haber Yunanistan medyasında geniş yer buldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.