‘Yunanistan mültecileri köle üzere kullanıyor mu?’ sorusuna AB’de enteresan cevap

Posted by

AB Komitesi sözcülerinden Anitta Hipper, günlük basın toplantısında “Yunan polisinin mültecileri Türkiye’ye geri iterken öbür mültecileri kendisine yardımcı olması için ‘köle’ üzere kullandığına” ait haberlerle ilgili soru üzerine,Haberleri gördük. Durumumuz değişmedi. Kurul bu cins hareketleri çok ciddiye alıyor. Ulusal yetkililerden bu cins argümanları araştırmasını istedik.” karşılığını verdi.

Hipper, “Güvenilir ve bağımsız bir denetim sistemi kurması gereken Yunan makamlarla yakın iş birliği içindeyiz. Bu, bu cins tezlere daha yapısal biçimde karşılık verebilmemizi sağlar.” diye konuştu.

AB’nin Yunanistan’a karşı ihlal süreci başlatıp başlatmayacağının sorulması üzerine Hipper, “Şu kademede ihlal sürecinden kelam etmiyoruz.” dedi.

Johansson görüşecek

Hipper, AB Kurulunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson’un Yunan makamlarla yakın irtibatta olduğunu belirterek, “Perşembe günü Johansson, ilgili Yunan bakan ile bu hususta görüşecek.” biçiminde konuştu.

Hipper, şunları kaydetti:

“Yunanistan’dan Avrupa İnsan Hakları Kontratına hürmet gösterilmesini garanti altına almak için uygun sistemleri devreye sokması istendi. Yunanistan’ın buna yansısını bekliyoruz. Münasebetiyle Yunan makamlarıyla çeşitli seviyelerde daima diyalog halindeyiz.”

Le Monde, Lighthouse Reports, Der Spiegel, ARD Report Munchen ve The Guardian basın kuruluşlarının yaptığı ortak çalışma, Yunan hudut güvenlik ünitelerinin mültecileri zorla çalıştırarak, öteki mültecileri geri itmelerinde yardımcı olmaları karşılığında bir aylık oturum müsaadesi vadettiğini ortaya koymuştu.

Yunanistan makamları, geri itmelerle ilgili memleketler arası insan hakları örgütleri, milletlerarası basın, siyasetçiler ve birçok kurumun savlarını bugüne kadar daima reddetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.