Yunan parlamentosu, ABD’nin ülkede yeni üsler açmasına müsaade veren muahedeyi onayladı

Posted by

Yunanistan parlamentosu, ülkede protestolara neden olan ve ABD’nin ülkede yeni üsler açmasına müsaade veren ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nı (MDCA) onayladı.

Yunanistan’da iktidar ile muhalefet ortasında tartışmalara neden olan ve halk tarafından protesto edilen ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nda (MDCA) yapılan değişiklikler, Yunan parlamentosu tarafından onaylandı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ABD ziyareti öncesi parlamentoda onaylanan muahede, ABD’nin Yunanistan’da 1’i deniz üssü olmak üzere toplam 4 askeri üs açmasına müsaade veriyor.

“ÜLKEMİZ ABD’NİN BÖLGEDEKİ EN NET ORTAĞI VE MUHATABI HALİNE GELİYOR”

Miçotakis parlamentoda yaptığı konuşmada, muahedenin ülkeyi güvenlik tehditlerine karşı koruduğunu, askeri tesislerin yükseltilmesine müsaade vereceğini ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra bölgede bir güç merkezi haline gelen Yunanistan için bir güvenoyu olduğunu söz ederek, “Onaylamaya çağırdığımız (anlaşmanın) metni yeni bir gerçekliği tasvir ediyor. ABD, Doğu Akdeniz’deki varlığını genişletiyor ve ülkemiz ABD’nin bölgedeki en net ortağı ve muhatabı haline geliyor” dedi.

MUTABAKAT BİRİNCİ OLARAK 1990’DA İMZALANMIŞTI

Birinci olarak 1990’da imzalanan kelam konusu muahede, ABD’nin Yunanistan topraklarında eğitim ve operasyon yapmasına müsaade veriyor.

Beş yıl boyunca geçerli olacak muahede, ABD’nin Yunanistan’ın orta ve kuzey bölgelerinde iki askeri üs, Girit Adası’nda 1 askeri deniz üssü dahil olmak üzere 4 askeri üs kurarak varlığını artırmasına müsaade veriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, muahedeyi Yunanistan ile ABD ortasındaki savunma işbirliğinin “temel taşı” olarak nitelendirdi.

MİÇOTAKİS’İN, BIDEN İLE BİR ORTAYA GELMESİ BEKLENİYOR

Miçotakis’in 16 Mayıs’ta ABD’yi ziyaret etmesi ve Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden ile bir ortaya gelmesi planlanıyor. Miçotakis ve Biden’ın görüşmede Ukrayna-Rusya savaşını, güç krizini ve Akdeniz’deki gelişmeleri ele alması bekleniyor. Miçotakis’in ayrıyeten 17 Mayıs’ta ABD Kongresi’ne hitap edeceği bildirildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.