Uzmandan mantar zehirlenmelerine karşı ihtar

Posted by

Midyat Devlet Hastanesi Acil Servis Uzman Doktoru Hakan Özerol, Türkiye’de 100’den fazla zehirli mantar çeşidi olduğunu söyledi. Bunların organ yetmezliğinden, ölümlere kadar önemli sonuçlara yol açabildiğini belirten Özerol, baharla birlikte mantar zehirlenmesi olaylarının arttığına dikkat çekti.

Dr. Özerol, “Ülkemizde binden fazla mantar çeşidi var. Bunlardan da 100 kadarı zehirli olduğu biliniyor. 10 tanesi ise ölümcül. Bu mantarları ayırt etmek çok sıkıntı. Tabiatta yetişen mantarlar muhakkak tüketilmemesi gerekiyor” dedi.

Mantar zehirlenmelerinde belirtiler mantarın cinsine nazaran farklılık gösterdiğini aktaran Dr. Özerol, “Mantar zehirlenmeleri, yedikten 2 saat sonra başlıyor. Mantar zehirlenmesinin bulantı, kusma, halsizlik, sersemlik, çarpıntı üzere bulgular, halüsinasyon görme üzere bulguları var. Kolay bir besin zehirlenmesinden, ölümcül olan karaciğer yetmezliğine kadar uzayan tesirlerini görülür. Belirtilerin müddeti ve yükü, tüketilen mantar cinsine, bu mantardaki ziyanlı hususun tipine, tüketilen ölçüye ve tüketen kişinin özelliklerine nazaran değişebilir. Tüketilen mantarın tipi ve ölçüsü da değerli olmakla birlikte birtakım mantar cinslerinden bir adet bile yendiğinde ağır belirtiler ortaya çıkmakta. Hatta bu bir adet mantar kişinin vefatına bile neden olabilmektedir” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.