Ulusal Parka göz diktiler, kuşların üreme alanına devasa kanal açtılar

Posted by

Aydın’ın Söke’deki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Ulusal Parkı’nda kuşların üreme ve beslenme bölgesinde, tarla kazanma gayesiyle iş makineleri ile 20 metre genişliğinde, 1.5 kilometre uzunluğunda kanal açıldı. Balıkçılar ve çevreciler kazma vurulmaması gereken 1. Derece Korunan Kuş Cennetindeki tahribatın ardında bir AKP’li milletvekilinin olduğunu öne sürdü.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Ulusal Parkı’nda, balık çiftlikleri ve jeotermal kuyusu teşebbüslerinden sonra, artık de kuş cennetinde tahribat başladı. Kazma vurulmaması gereken alanda iş makineleri ile 20 metre genişliğinde, 1.5 kilometre uzunluğunda kanallar açıldı.

Bölgede ki balıkçılar ile çevreciler kuşların üreme ve beslenme bölgesindeki tahribatın ardında AKP’li bir Milletvekili ile Söke’nin varlıklı bir ailesinin olduğunu, bu nedenle Ulusal Park yetkililerinin tahribatı görmezden geldiğini öne sürdü.

1. Derece Doğal Sit Kanunu ile korunan bölgenin denizle ilişkilerinin kesilerek tarla elde etme gayesiyle tahrip edildiğini belirtti.

TÜRKİYE’NİN EN KIYMETLİ SULAK ALANLARINDAN BİRİ

Türkiye’nin en kıymetli sulak alanları ortasında olan Büyük Menderes Deltası’nın özellik ve karakterleri bozulmadan korunması gerekirken, açılan kanal bölgenin ekosisteminde büyük yara açtığını savunan yöredeki vatandaşlar, şu soruları sordu:

“Bu kadar kıymetli ve güçlü muhafaza statüleri olmasına karşın, bu tahribat Ulusal Parkta nasıl yapılıyor? Bu tahribatı yapanlar nereden güç alarak yapıyor?

Ülkemizin biyolojik çeşitlilik açısından en varlıklı yerlerinden biri olan Ulusal Park niye korunmuyor?

Zaten kısıtlı kalmış bir doğal alanda üremeye ve beslenmeye çalışan kuşların hayat alanları niye tahrip ediliyor” diye sordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.