Ukrayna’nın Kremençuk kentinde AVM’ye füze atıldı: 18 meyyit

Posted by

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın Kremençuk kentinde bulunan bir alışveriş merkezine Rusya’nın füze akınında bulunduğunu açıkladı. Zelenskiy, atak anında alışveriş merkezinde 1000’den fazla insanın bulunduğunu öne sürdü.

Ukraynalı Devlet Acil Durumlar Hizmeti’nden yapılan açıklamada, hücumda en az 18 kişinin hayatını kaybettiği, 25’i ağır 59 yaralı olduğunu açıkladı. 217 bin nüfuslu bir sanayi kenti olan Kremençuk’ta Ukrayna’nın en büyük petrol rafinerisi bulunuyor.

‘KALICI BARIŞA ACİL GEREKSİNİM VAR’

Türkiye Dışişleri Bakanlığı akınla ilgili bir açıklama yayınladı. Kalıcı barışa acil muhtaçlığın olduğu belirtilen açıklamada şu sözler yer aldı:

“Ukrayna’nın Kremençuk kentinde yer alan bir alışveriş merkezinin bugün (27 Haziran), içerisinde çok sayıda sivilin bulunduğu sırada füzelerle vurulduğu, olayda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların olduğu büyük bir kederle öğrenilmiştir.

Son günlerde Kiev dahil çeşitli kentlerdeki sivil yerleşim yerlerinin de amaç alındığı bu tıp ataklar Ukrayna’daki savaşın acımasızlığını bir defa daha gözler önüne sermekte, kalıcı barışa duyulan acil muhtaçlığı ortaya koymaktadır.

Bu vesileyle, bu yıkıcı savaşın bir an evvel durdurulması ve diplomatik tahlile öncelik verilmesi davetimizi kuvvetle yineliyoruz.” (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.