Ukrayna’dan yola çıkan birinci tahıl gemisi Lübnan’a ulaşamadı

Posted by

Ukrayna’nın Odessa limanından geçen hafta ayrılan ve İstanbul’da kontrolden geçen tahıl yüklü birinci geminin planlandığı vakitte Lübnan’a varamayacağı bildirildi. Memleketler arası Bağlantılar Uzmanı Dr. Kemal Olçar, “İsrail’in Gazze akınları dahil, başka ne sebep olursa olsun dikkatle incelenmeli” sözlerini kullandı.

Ukrayna’nın Lübnan Büyükelçiliği, Odessa limanından ayrılan tahıl yüklü birinci geminin planlandığı vakitte Lübnan’a varamayacağını bildirdi.

Konu hakkında konuşan Memleketler arası Alakalar Uzmanı Dr. Kemal Olçar, “İsrail’in Gazze akınları dahil, başka ne sebep olursa olsun dikkatle incelenmeli” sözlerini kullandı.

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM tarafından imzalanan mutabakat gereği, tahıl yüklü birinci gemi 1 Ağustos 2022 tarihinde Odessa Limanı’ndan ayrılmıştı. Tahıl koridorunun birinci gemisi olan Sierra Leone bandıralı Razoni’nin Lübnan limanlarına şimdi ulaşamamasının ve limana yanaşamamasının nedenleri hakkında Beykent Üniversitesi’nden Dr. Kemal Olçar açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin diplomatik muvaffakiyetinin başta ABD, AB ve öteki tahıl ithal eden bölge ülkeleri nezdinde memnuniyetle karşılandığını ve takdir gördüğünü belirten Dr. Olçar, gemilerin çıkış noktasından varış noktasına intikallerinin ve kontrol süreçlerinin dikkatle izlenmesi gerektiğini tabir etti.

Olçar, “Henüz epey erken bir tahlil olmasına karşın tahıl koridorunun birinci gemisi Sierra Leone bandıralı Razoni’nin Lübnan Limanlarına şimdi ulaşamamasının ve limana yanaşamamasının nedenleri teknik, politik, askeri münasebetler, İsrai’lin Gazze akınları ve öbür ne sebep olursa olsun dikkatle incelenmeli” dedi. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.