UAEA yetkilileri, Zaporijya Nükleer Santrali’ne gidiyor

Posted by

Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali yakınlarında Ukrayna-Rusya askerleri ortasındaki çatışmaların nükleer felakete yol açabileceği telaşı giderek artıyor. Durumun denetim altına alınabilmesi için Milletlerarası Atom Güç Ajansı (UAEA) yetkililerinin Zaporijya Nükleer Santrali’ne gitmek üzere yola çıktığı duyuruldu. Yetkililerin bu hafta sonuna kadar tesise varmasının beklendiğini söyleyen UAEA Lideri Rafael Grossi, “Ukrayna’nın ve Avrupa’nın en büyük nükleer tesisindeki güvenliği ve emniyeti korumak zorundayız” dedi.

Ukrayna Devlet Nükleer Güç Şirketi Energoatom tarafından yapılan açıklamada, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’nin çalışan son iki reaktörünün yakınlarındaki yangınlar nedeniyle nükleer santrali şebekeye bağlayan elektrik çizgilerinin ziyan gördüğü bu nedenle ulusal elektrik şebekesiyle kontağının kesildiği aktarılmıştı. Santralin ulusal elektrik şebekesiyle ilişkisinin tarihte birinci sefer kesildiği vurgulanan açıklamada, “Böylece, (Rusların) aksiyonları, santralin elektrik şebekesinden büsbütün ayrılmasına neden oldu. Santral tarihinde bir ilk” denilmişti.

UAEA tarafından yapılan açıklamada ise, santrale elektrik arzının günün ilerleyen saatlerinde yine sağlandığı aktarılarak, “Ukrayna UAEA’ya Zaporijya Nükleer Santrali’nin gün içinde en az iki kere elektrik çizgisiyle kontağını kaybettiğini, fakat şu anda tekrar açık olduğunu söyledi” denildi.

Zaporijya Nükleer Santrali’nin 6 nükleer reaktörü ve 5 bin 700 megavat-saat elektrik üretim kapasitesi bulunurken, santral Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.

Dünya önderleri ve milletlerarası toplum son günlerde Rusya’ya nükleer santralin denetimini Ukrayna’ya devretmesi için davette bulunurken, santralin süratli formda UAEA müfettişleri tarafından denetlenmesini istiyor. Birleşmiş Milletler (BM), UAEA müfettişlerinin santrali ziyaretini kolaylaştırmaya yardım etmeyi teklif ederken, Rusya müfettişlerin tesise Ukrayna yerine Rus denetimindeki bölge üzerinden seyahat etmesi konusunda ısrar ediyor. UAEA Lideri Rafael Grossi ise daha evvel Ukrayna ve Rusya’nın BM çalışanının nükleer santraldeki durumu denetlemesi konusunda anlaştıklarını söz etmişti.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.