Türkiye’nin risk primi 9 haftanın en düşük düzeyinde

Posted by

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 1 Ağustos prestijiyle 800 baz puan düzeyinin altına gerilerken, geçen haftanın sonunda 732,78 baz puana kadar indi.

Kredi risk primi 9 haftanın en düşük seviyesine

CDS, global resesyon telaşlarının büyük merkez bankalarının faiz artırımlarını sınırlayabileceğine yönelik beklentiler, emtia fiyatlarındaki gerileme ve Rusya’dan Türkiye’ye olan kaynak akışının tesiriyle 9 haftanın en düşük düzeyine geriledi.

Ülkenin 14 Temmuz’da 898,33 baz puan düzeyine kadar çıkan 5 yıllık CDS pahası, 20 Temmuz’da 832,7 baz puan düzeyine kadar gerileyip tekrar yükselişe geçerek 27 Temmuz’da 886,53 baz puana çıkmasının akabinde düşüş gösterdi.
Türkiye’nin 5 yıllık CDS pahası, 1 Ağustos prestijiyle 800 baz puan düzeyinin altına gerilerken, geçen haftanın sonunda 732,78 baz puana kadar indi.

CDS pahası, 14 Temmuz’da kaydettiği doruktan bu yana 165,5 baz puanlık azalış gösterirken 9 haftanın en düşük düzeyine geriledi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS kıymeti en son 6 Haziran’da 721,35 baz puan düzeyinde gerçekleşmişti.

Emtia fiyatlarındaki gerileme tesirli oldu

AA’nın haberine nazaran analistler, başka gelişmekte olan ülkelerin CDS’lerinde de düşüş yaşandığını belirterek, resesyon kaygılarının büyük merkez bankalarının faiz artırımlarını sınırlayabileceğine yönelik beklentiler ile emtia fiyatlarındaki gerilemenin CDS’lerdeki düşüşte tesirli olduğunu kaydetti.

Rusya’nın Akkuyu için 15 milyar doları Türkiye’ye aktarmaya başladığı haberleri yansıdı

Türkiye özelinde ise tahıl koridorunun açılması ve Rusya ile Türkiye ortasındaki ticari alakalara dair gelişmelerin de risk primini azaltan faktörlerden olduğuna işaret eden analistler, Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu’nun (ROSATOM), Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) tamamlanması için yapacağı harcamaların 15 milyar dolarlık kısmını Türkiye’ye aktarmaya başladığına dair haberlerin de ülkenin CDS’ine olumlu yansımış olabileceğini belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.