Türkiye ve Suudi Arabistan’dan ortak karar

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti kapsamında yaptığı görüşmelerde, iki ülke ortasındaki ticaretin geliştirilmesi için gelecek 6 aylık müddette yapılacak çalışmaların belirlenmesi maksadıyla bir yol haritası oluşturulması kararlaştırıldı.

AA muhabirinin, Ticaret Bakanlığından edindiği bilgilere nazaran, Veliaht Prens bin Selman’ın Türkiye ziyareti kapsamında, Bakan Muş da Suudi Arabistan Ticaret ve Enformasyon Bakanı Majid Bin Abdullah Al Kasabi ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede iki ülke ortasındaki karşılıklı ticaretin geliştirilmesine, ticaretin kolaylaştırılmasına ve ticaretin önündeki mahzurların ortadan kaldırılmasına yönelik atılacak adımlar konusunda mutabık kalındı. Buna nazaran, gelecek 6 aylık müddette yapılacak çalışmaların belirlenmesi maksadıyla bir yol haritası oluşturulacak.

Dış Ekonomik Münasebetler Heyeti (DEİK) tertibinde, bölüm temsilcilerinin iştirakiyle Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı da yapıldı. Firmaların, karşılaştıkları problemleri direkt Suudi Arabistanlı yetkililere iletme imkanı bulduğu toplantıya ait toplumsal medya hesabından değerlendirmede bulunan Bakan Muş, “Türk ve Suudi iş insanlarının karşılıklı temasları ile önümüzdeki periyotta ticaret, yatırım ve iktisadın her alanında yeni sayfalar açacağımıza inanıyorum.” sözünü kullandı.

Muş, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid A. Al-Falih ile de bir ortaya geldi. Görüşmede iki ülke ortasındaki yatırım münasebetleri ele alındı, karşılıklı yatırımların artırılmasına yönelik atılabilecek adımlar değerlendirildi.

TİCARETİN İSTİKRARLI YAPIYA KAVUŞMASI BEKLENİYOR

2021 sonu prestijiyle Suudi Arabistan’a ihracat, bir evvelki yıla nazaran yüzde 90 azaldı. İthalat ise artan güç fiyatları sebebiyle yüzde 68 artış gösterdi. İki ülke ortasındaki karşılıklı üst seviye ziyaretlerin ve iş birliği ortamının ticareti daha istikrarlı bir yapıya kavuşturması bekleniyor.

Türk müteahhitlik firmaları Suudi Arabistan’da bugüne kadar 24,3 milyar dolar bedelinde 377 proje üstlendi. Bu sayılarla Suudi Arabistan, Türkiye’nin kıymet bazında en fazla proje üstlendiği 6. ülke pozisyonunda yer alıyor. 2018 yılı sonrasında yaşanan süreç ve yeni tip koronavirüs (Kovid 19) salgını sebebiyle firmaların Suudi Arabistan’da iş alımları durma noktasına gelmişti. Gerçekleştirilen görüşmelerde Türk firmalarının yine proje üstlenmeleri konusunda atılacak adımlar konusunda mutabık kalındı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.