“Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı” Ankara’da yapıldı

Olpak, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, son vakitlerde iki ülke ortasında artan üst seviye ziyaretlerin iktisat ve iş dünyasına olumlu yansıması için bir ortaya geldiklerini lisana getirdi.

İş dünyası olarak geçmiş periyotta ticari münasebetlerde kaybedilen ivmeyi geri kazanmak için toplandıklarını söz eden Olpak, şunları kaydetti:

“Biz, iki ülkenin iş dünyası temsilcileri olarak, ticari münasebetlerimizde kapatmamız gereken birkaç yılı kaybettik. Artık başkanlarımız bir aradalar. Onlar siyasi kararlarla önümüzü açacaklar. Biz de kaybettiğimiz yılları geri kazanmak için uğraş etmeye devam edeceğiz.”

TÜRKİYE ÖNCÜ OLDUĞU MEVZULARDA FARK YARATABİLİR

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Kurulu Lideri Fatih Gürsoy da Suudi Arabistan’a ihracatlarının 2015’te 5 milyar dolarla doruğa ulaştığını lakin 2020’ye gelindiğinde toplam ticaret hacminin 4,2 milyar dolar düzeyine gerilediğini anlattı.

Geçen yıl ise ihracatın yüzde 92 daraldığını, ithalatın ise yüzde 79 arttığını hatırlatan Gürsoy, ortadaki ticari makas açılmış olsa da bugünküne benzeri toplantılar vesilesiyle yeni bir başlangıç yapacaklarına inandıklarını söyledi.

Gürsoy, Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonunda Türk firmalarının kıymetli yer tutacağını kaydetti.

Yapılması planlanan Neom Sanayi Kenti ve Cidde-Kızıldeniz projelerine de Türk firmalarının katkı sağlayacağını belirten Gürsoy, şöyle devam etti:

“Suudi Arabistan’ın yerli sanayi atılımında, başta inşaat ve müteahhitlik olmak üzere, ilaç, sıhhat ekipmanları, besin, tarım, hayvancılık, turizm ve cümbüş, mobilya, makine ve ekipmanları, elektrikli aygıtlar ve otomotiv üzere bölümlerde yüksek kabiliyete sahip olan firmalarımızın aktif olabileceğini biliyoruz. Ülkemizin, öncü pozisyonda olduğu finans teknolojileri, dijital dönüşüm, e-ticaret, start-up ekosisteminde unicorn firmaların çıkarılması mevzularında da fark yaratacağına inanıyorum. Savunma endüstrimizin başatlarının Suudlu dostlarımız ile sırf ticaret değil, teknoloji transferi konusunda da açık olduğunu söyleyebilirim. Kelam konusu alandaki potansiyel göz arkası edilmemeli.”

Gürsoy, Riyad, Cidde ve Suudi Arabistan’ın öteki ticaret ve sanayi odaları ile ortak çalışmalara süratlice adım atmayı hatta Suudi Arabistan Yatırım Otoritesi, tanıtım ajansları, özgür bölge otoriteleri üzere çeşitli iş örgütleri ile iştirakler yaparak iş dünyalarının karşılıklı çıkara dönüştüreceği işler içerisinde olmayı istediklerini kelamlarına ekledi.

“YATIRIMLARIN GELECEK YILLARDA 3’E KATLANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Suudi Arabistan Yatırım Bakan Yardımcısı Badr Al Badr da Suudi Arabistan’ın hayata geçirdiği mega projelere dikkati çekerek, bunların ülke iktisadının gelişmesini ve yükselmesini sağladığını tabir etti.

Badr, Suudi Arabistan’da yabancı yatırımlar için teşvikler verildiğini vurgulayarak, “Gıda üretimi, inşaat konusunda Türkiye’de çok büyük şirketler var. Birçok Türk firması ülkemizde kayıtlı halde iş yapıyor. İki ülke ortasında yatırımın gelecek yıllarda 3’e katlanacağını düşünüyoruz. Turizm, üretim, tarım üzere alanlarda birçok Suudi yatırımcı da Türkiye’de iş yapıyor. Türkiye ile pek çok alanda ekonomilerimizi geliştirmek için iş birliği yapacağımıza inanıyorum.” dedi.

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Lideri Ajlan Al Ajlan da hükümetlerin hoş münasebetlerini güçlendirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü, Covid-19 salgını sebebiyle çıkan ekonomik problemler, çeşitli milletlerarası pürüzler ve enflasyon üzere meselelere fakat bu biçimde karşı koyabileceklerini belirtti.

Toplantıda, besin kesiminde, Naghi Group ile Yaşar Holding, Gesas Food ile AHQ ve UmrahWay ile Ikram Tourism ortasında yeterli niyet mutabakatları da imzalandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.