Tunceli’de köylüler dışında ormanlara giriş yasaklandı

Geçen ağustos ayında Tunceli’de bulunan ve Türkiye’de alan bakımından en büyük ikinci ulusal parkı olan Munzur Vadisi Ulusal Parkı ve birçok noktada orman yangınları çıktı.

Bu yıl yangınlarla çaba kapsamında Vali Mehmet Ali Özkan başkanlığında, orman yangınlarının önüne geçilmesi ve önlenmesi hedefiyle ‘Orman Yangını Hazırlıkları Kıymetlendirme Toplantısı’ yapıldı. Yapılan toplantıda 15 Haziran’dan 31 Ekim’e kadar geçerli olmak üzere yeni kararlar alındı.

Toplantıda alınan kararlarla ilgili valilik tarafından yapılan açıklamada, Tunceli ili hudutları genelinde 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 31 ve 32’nci unsurları çerçevesine giren köylerin hudutları içinde anız ve gibisi bitki örtüsü ile vilayet sonları içerisinde ormanlarının tamamında ateş yakmanın yasak olduğu hatırlatılarak, “15 Haziran 2022 tarihinden 31 Ekim 2022 tarihine kadar Pülümür ve Munzur vadilerinde ateşli, ateşsiz piknik yapmak, kamp yapmak, çadır kurmak yasaktır. Mahalli köylülerin işi gereği ormana giriş ve çıkışları dışında müsaadesiz olarak ormanlara giriş ve çıkış yasaklanmıştır. Köy muhtarları, köy bekçileri vasıtasıyla gerekli gözetmeler yaptırılarak kuşkulu şahısların tespiti halinde derhal güvenlik güçlerine ve orman teşkilatına haber vereceklerdir” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.