TEB: Her an şiddete uğrayabileceğimiz tasası ile vazife yapmak istemiyoruz

Posted by

ANKARA– Türk Eczacılar Birliği (TEB), İstanbul Ataşehir’de bir eczanede dün yaşanan şiddet olayına ait yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Sağlık çalışanlarını güvensizlik duygusu içerisinde tükenme noktasına getiren şiddet olaylarını bütüncül siyasetlerle durdurmak artık bir zorunluluktur” sözlerine yer verilerek, “Biz eczacılar korumak, düzgünleştirmek ve yaşatmak için kesintisiz ve nitelikli sağlık-ilaç hizmeti sunarken her an şiddete uğrayabileceğimiz telaşı ile vazife yapmak istemiyoruz” denildi.

TEB tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

ŞİDDET OLAYLARINI BÜTÜNCÜL SİYASETLERLE DURDURMAK ARTIK BİR ZORUNLULUK: “İstanbul Ataşehir’de bulunan bir eczanemiz, çalışanlarıyla birlikte dün (19 Haziran Pazar) bir hasta yakınının gösterdiği fiili şiddet olayının mağduru olmuştur. Saldırgan şahıs, eczanenin yerini güç bulduğu gerekçesiyle eczane çalışanlarına kelamlı hücumda bulunmuş, tehdit ve hakaretler savurmuş, bunun yanı sıra eczane demirbaşlarına da maddi hasar vermiştir. Birinci basamak sıhhat hizmet sunumu yapan eczanemizde yaşanan bu şiddet olayının failinin bir an evvel bulunarak hak ettiği cezaya çarptırılması gerekmektedir. Sıhhat çalışanlarını güvensizlik duygusu içerisinde tükenme noktasına getiren şiddet olaylarını bütüncül siyasetlerle durdurmak artık bir zorunluluktur.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ: Biz eczacılar korumak, uygunlaştırmak ve yaşatmak için kesintisiz ve nitelikli sağlık-ilaç hizmeti sunarken her an şiddete uğrayabileceğimiz telaşı ile vazife yapmak istemiyoruz. Türk Eczacıları Birliği olarak taarruza uğramış meslektaşımıza ve eczane çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Başta meslektaşlarımız olmak üzere sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin sıradanlaşmasına asla müsaade vermeyecek, mevzunun ısrarlı takipçisi olacağız.”

Ne olmuştu?

İstanbul’un Ataşehir ilçesindeki Ayşenur Eczanesi’ne giren bir kişi, bayan eczacıya saldırdı. Eczacı Ayşenur Ören’e yumrukla saldıran kişi, “Kafanı kopartırım” diyerek mevt tehditleri savurdu. Olayın akabinde darp raporu alan eczacı Ören, saldırgandan şikayetçi oldu. Polisler saldırganın adresine gitti lakin adreste bulamadı. (DUVAR)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.