Taliban, Afganistan’daki havalimanları için BAE’li şirketle anlaştı

Posted by

Afganistan’ı yöneten Taliban, ülkenin hava alanının denetim edilmesi ve başta Kabil Milletlerarası Havalimanı olmak üzere, ülkedeki havalimanlarında havacılık hizmetlerini sağlama konusunda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli GAAC şirketi ile anlaştı.

Taliban süreksiz hükümetinin Başbakan Yardımcısı Vekili Molla Abdulgani Birader, Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakan Vekili Hamidullah Ahundzade ve çeşitli Taliban yetkilileri ile GAAC şirketinin yetkilileri, başşehir Kabil’de düzenlenen merasimle “Uçak Rehberlik Hizmetleri ve Geliştirmesi” başlıklı muahedeyi imzaladı.

Anlaşma kapsamında GAAC şirketi, Afganistan genelinde uçakların iniş ve kalkışları da dahil olmak üzere uçaklara uçuş rehberliği sağlayacak ve gerekli görülen havalimanlarında radar sistemleri ve gerekli teçhizatı temin edecek.

Şirket bunun yanı sıra Kabil, Kandahar ve Herat’taki havalimanlarında işçi kapasitesini artıracak ve çalışana gerekli havacılık hizmetlerini sağlayacak.

10 YIL MÜHLETLE MUTABAKAT İMZALANDI

10 yıl müddetli muahedenin birinci 5 yılında Afganistan hava alanını kullanacak milletlerarası uçaklar da dahil olmak üzere elde edilen gelirlerin, GAAC şirketine ödenmesi planlanıyor.

Törende konuşan Taliban süreksiz hükümetinin Başbakan Yardımcısı Vekili Molla Abdulgani Birader, Afgan iktisadını geliştirmenin öncelikleri olduğunu söz ederek “Bu muahedenin, ülkenin ekonomik büyümesinde ve ticaretinde olumlu tesiri olacak.” dedi.

Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakan Vekili Hamidullah Ahundzade de muahedenin ana emelinin uçuşlar için inançlı havacılık hizmetlerini geliştirmek ve havalimanlarında havacılık hizmetlerini sağlamak olduğunu söyledi.

Ahundzade, “Bu projenin hayata geçirilmesi ile uçakların güvenliği temin edilecek ve Afganistan hava alanını kullanan uçaklarından gelir elde edilmesi de başlayacak.” diye konuştu.

Taliban sözcülerinden İnamullah Samangani ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kelam konusu muahedenin bir sonucu olarak farklı memleketler arası havacılık şirketlerinin de Afganistan’a seferlerini yine başlatmasını beklediklerini belirtti.

ULUSLARARASI UÇUŞLAR DURMUŞTU

Taliban’ın Afganistan idaresini ele geçirdiği 15 Ağustos 2021’den sonra ülkedeki tüm uçuşlar durdurulmuştu.

İlerleyen vakitlerde bilhassa Kabil, Kandahar, Herat ve Mezar-ı Şerif havalimanlarından olmak üzere iç sınır uçuşları başlamıştı.

Halihazırda Afganistan’a az sayıda ülkenin direkt uçuşları bulunuyor. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.