‘Sazan Sarmalı’ operasyonu: 3 zanlı tutuklandı

Posted by

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında harekete geçen Şanlıurfa Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü takımları, dolandırıcılık yaptığı belirlenen kuşkulu İ.H.A’yı (25) gözaltına alındı.

2 KİŞİ İSİMLİ DENETİMLE SERBEST

Ekipler yaklaşık 1 ay süren teknik takibin akabinde, Şanlıurfa ve Mersin’de düzenledikleri operasyonda, dolandırılan bireylerinin paralarının hesaplarına yattığı ve aracı pozisyonunda oldukları belirlenen K.Ö. (26), D.K. (23), T.Y. (28) ve F.G’yi (24) gözaltına aldı.

Emniyetteki süreçlerinin akabinde “nitelikli dolandırıcılık” cürmünden adliyeye sevk edilen zanlılardan İ.H.A, D.K. ve F.G. tutuklanırken, K.Ö. ile T.Y. ise isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı.

SİSTEMİN ÇALIŞMA ŞEKLİ

Otomobilini internet üzerinden satmak isteyen şahısları telefonla arayan zanlılar, aracı belirtilen fiyattan almak istediklerini söyledi. Şüphelilerin teklifini kabul eden araba satıcısı, noterde aracın bölümü verildiğinde ödemeyi banka aracılığıyla hesaba yatırılmasını kabul etti.

Otomobil alım satımı yapan gerçek bir firmayla da satıcı olarak irtibata geçen zanlılar, piyasa pahasının altında bir araç olduğunu ve fiyatın noterde verdikleri hesap numarasına yatırılmasını isteyerek buluşma gününü ayarladı.

Noterde aracın zamanını alan firma yetkilisi, arabanın karşılığı olan parayı zanlıların kendilerine verdiği hesap numarasına gönderiyor. Ödemenin gerçek araba satıcısı yerine şüphelilerin hesaplarına gönderdiklerini anlayan mağdurlar, durumu polise bildirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.