Şanlıurfa’da ekili yerlerin ziyanı, tarım sigortasının değerini ortaya koydu

Posted by

Olumsuz hava şartlarının ekili yerlere ziyan vermesinin akabinde tarım sigortaları ön plana çıktı. Uzmanlar da tarım sigortasının değerine değinerek, evvelce alınacak önlemlere dikkati çekti.

İHAnın haberine nazaran, Şanlıurfa vilayet genelinde evvelki ay tesirli olan sağanak yağmur ve dolu, ekili topraklara ziyan verdi. Başta Hilvan ve Bozova olmak üzere Siverek, Viranşehir, Ceylanpınar, Suruç, Halfeti ve Birecik’teki fıstık bahçelerinde ziyan oluşmuştu.

Fıstık bahçeleri ziyan gördü

Bozova’da çiftçilik yapan Metin Karataş, “Yağmur ve dolu bayağı yağdı. Biz de çok etkilendik. Fıstık bahçelerimiz çok ziyan gördü.” dedi.

“Rüzgar eserlere ziyan verdi”

Gerdek Mahallesi’nde çiftçilik yapan Halil Doğan ise, yaşadığı bölgede dolu yağışı olmadığını lakin rüzgar nedeniyle eserlerinde kayıp yaşandığını belirtti.

Tarım sigortası kıymetli

Fıstıkta yaşanan ziyanı yerinde inceleyen Ziraat Mühendisi Mehmet Alım, tarım sigortası yaptırmanın ehemmiyetine dikkat çekerek, “Fıstık ağaçlarından tutuk, arpa, buğday, mercimek üzere öbür eserlerimizde, buna pamuğu da ekleyebiliriz, bunlar yaşanan dolu ve sağanak yağmurdan ziyan gördü. Tarım sigortası yaptırmayan çiftçiler, ne yazık ki bu ziyanı kendi cebinden karşılayacak.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.