Salçalık domates ve biber dönemi başladı

Posted by

Bilecik her hafta pazartesi günü Hürriyet Mahallesi’nde kurulan pazar alanında salçalık domatesler kasası 70 TL’den satışa çıktı. Olağan vakitte kilo ile alışveriş yapan yurttaşlar, salça yapmak için domatesi kasayla alıyor. Geçen yıllarda kasası 20 TL olan salçalık domates fiyatı 2 yılda oldukça atarken, kapya biber olarak bilinen salçalık biberin kilosu ise 13 liradan alıcı buluyor. 

“YAĞMURDAN ÖTÜRÜ EMEKÇİ TARLAYA GİRMİYOR O YÜZDEN FİYATLAR YÜKSELDİ” 

Salçalık domates ve biber satan pazarcı Can Özmen, Bilecik’te uzun vakitten beri tezgah açtığını söyleyerek, “Yazın gelmesiyle salçalık yapıyorlar. Bundan ötürü domatese talep attı. Lakin yağmur yağdığı için çamurdan ötürü emekçi tarlaya girmiyor o yüzden fiyatlar yükseldi. Haftaya inşallah düzelecek. Bilecik’te hazır salça kullanmıyorlar, daima kendileri yapıyorlar. Ondan ötürü başka kentlere nazaran talep yüksek” dedi. 

“BU SENE ÇOK MUTLUYUZ, FAKAT MÜŞTERİ MUTLU DEĞİL FİYATLAR DEĞERLİ GELİYOR” 

Diğer bir satıcı Nevin Minteş, salçalık domates ve biber satışı yanı sıra kendi yaptığı konut salçalarını da sattığını söyleyerek, “Her sene Eylül aylarında domatesler çıkar salça yaparız. Bu salçayı Bilecikliler çok severler. Domateslisi kahvaltıda, biberlisi de yemeklerde olur. Kahvaltıda ince kabuklu, menemende, salçada çok hoş olur; kaymak üzere olur kahvaltılarda. Bu sene çok mutluyuz, ancak müşteri şad değil fiyatlar kıymetli geliyor. 5 liraya satıyoruz. Bu sene biraz sevindirici domates. Her sene kasası 20 liraydı bu sene kasası 70-80 lira. Alan da satanda şad olmalı biz de fide parası veriyoruz. Deresakarı köyünde konutumuzda makinemiz, tavamız her şeyimiz var. Biz de domateslerimizle kendimizde salça yaparak, satıyoruz. Her gün 4 tava yaparım. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir üzere vilayetlere gönderiyorum. 2 bin, 3 bin kavanoz salça yetmiyor” dedi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.