Resmi Gazetede Yayınlanan OVP’de 2 Kripto Para Maddesi Var!

Posted by

4 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete’de, kripto para birimleri ile ilgili olarak iki madde yer aldı. İşte detaylar…

Resmi Gazete’de kripto para maddeleri var

4 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında, Orta Vadeli Program onay aldı. Bu program, 2023-2025 olmak üzere iki yıllık dönemi kapsayacak. Program ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Bu programda, kripto para birimlerine dair iki madde yer almakta. Öncelikle, Makroekonomik Hedefler ve Politikalar bölümünün Finansal İstikrar alt başlığında, Dijital Türk Lirasının kullanım testlerine dair açıklamalar vardı. Dijital Türk Lirası için kullanım testlerine başlanma hedefi belirlendi.

Maddeye göre “Dijital Lira Araştırma Geliştirme Projesinin birinci ve ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda”, ödemeler için dijital Türk Lirası’nın kullanımı test edilmeye başlanacak. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Dijital Türk Lirası için çalışmalar bir süredir söz konusu. En son ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile çalışmalara başlanması hedeflenmekte idi. Çalışmaların bu yıl halka açıklanması beklenmekte.

Resmi Gazetedeki diğer maddeler

Pazar günü Resmi Gazete’de yayınlanan yeni iki yıllık Orta Vadeli Programa göre, hükümet enflasyon oranının gelecek yıl yaklaşık yüzde 25’e düşeceğini düşünüyor. Bir yıl önceki aynı raporda, 2022 enflasyonunun sadece yüzde 9,8 olacağı tahmin ediliyordu. Türkiye Merkez Bankası, Temmuz ayında 2022 yılsonu enflasyonunu yüzde 60,4 olarak tahmin etmişti. Türk İstatistik Kurumu Pazartesi günü Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak.  Pazar günü yayınlanan Türkiye tahminlerinden öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

  • Enflasyonun 2023’te yüzde 24,9’a yavaşlaması. 2024’te yüzde 13,8 ve 2025’te yüzde 9,9’a düşmesi.
  • GSYİH büyümesi bu yıl ve önümüzdeki yıl yüzde 5 olarak görülürken, cari açığın GSYH’ye oranının 2022’de yüzde 5,9 ve 2023’te yüzde 2,5 olması bekleniyor.
  • Dış ticaret açığının 2022’de 105 milyar dolara, 2023’te 80 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
  • İşsizlik oranı bu yıl yüzde 10,8, gelecek yıl ise yüzde 10,4’e gerileyecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.