Otobüs firmaları bayram için bilet satışlarını durdurdu

Posted by

Şehirlerarası seyahat hizmeti sunan kimi otobüs firmaları, akaryakıt fiyatlarına gelen yüksek artırımların akabinde tahlil bulmaya çalışıyor. Kimi firmalar yüksek artırımların akabinde sefer sayılarını azaltmaya gitti, kimi firmalar da bayram için bilet satışlarını durdurdu. Bu adımla birlikte yeni akaryakıt fiyatları üzerinden anlık olarak bilet fiyatı belirlemeyi amaçlayan firmalar, akaryakıttaki ÖTV’nin kaldırılmasını talep ediyor.

Cumhuriyet’e konuşan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Lideri Birol Özcan, “Firmalar artan mazot fiyatlarından ötürü sıkıntı günler yaşıyor. Rezervasyon yapılan tarihte yakıtın ne olacağını bilemedikleri için birtakım firmalar bayramda bilet satışlarını durdurdu” dedi. Kurban Bayramı için bilet satışlarında artış olması beklendiğini belirten Özcan, “Firmalar mağdur durumda olduğu için bayram biletlerini şimdiden satışa çıkaramadı. Bunun nedeni bundan 15-20 gün evvel mazot 21 liraysa artık 28 lira olması. Yakıta gün geçtikçe artırım geliyor ve bakanlık bir düzenleme yapmıyor. Kaygımızdan bayram biletlerini ve ek seferleri sistemde açamıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı’ndan fiyat bekliyoruz, belirledikten sonra biletleri açacağız. Bakanlığın bu durum umurunda değil” dedi.

Otobüs firmaları sürece ait Bakanlığı işaret ederken hususla ilgili Bakanlık’tan rastgele bir açıklama ya da düzenleme kararı gelmedi. Yurttaşların mümkün mağduriyetlerine ait nasıl bir karar süreci izleneceği ise bilinmiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.