Öldürülen Tabip Ekrem Karakaya’nın üzerinden kirli oyun!

Posted by

Emniyet Genel Müdürlüğü, Konya Kent Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinin akabinde kabahat ögesi içerikli paylaşım yapan 22 hesap yöneticisi/kullanıcısının tespit edilerek haklarında isimli süreç başlatıldığını bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, Siber Cürümlerle Gayret Daire Başkanlığı ve bağlı vilayet üniteleri, vatandaşların internet ortamında mağduriyet yaşamamaları için 7 gün 24 saat temeline nazaran çalışıyor.

Bu kapsamda yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında siber polisler, 6 Temmuz’da Konya Kent Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi olayının kısa müddet içerisinde toplumsal medya platformları üzerinde gündem olduğunu tespit etti.

1528 BOT HESAPTAN 207 BİN 567 PAYLAŞIM

Söz konusu olay ile ilgili son bir ay içerisinde kendisini hekim olarak tanıtan 2 bin 199 yeni hesap açıldığı, açılan hesaplardan 671’inden 111 bin 239; 1528 bot hesap tarafından ise 207 bin 567 paylaşım olmak üzere 318 bin 806 paylaşım yapıldığı kaydedildi.

Sıhhat çalışanlarının ve hastanelerin gereğince korunmadığı, sıhhatte şiddet olaylarına ait kanunların yetersiz olduğuna dair telaffuzların sirkülasyona sokularak, dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı ve kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek telaffuzların bilgisayarlar tarafından yönetilen bot/operasyon hesaplar aracılığıyla yayıldığı belirlendi.

Bunun üzerine yapılan tüm paylaşımları inceleyen siber polisler, “halkın bir kısmını başka bir bölümü aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk ortasında kaygı ve panik yaratmak hedefiyle içerik üreten” hesaplar hakkında çalışma yaptı.

Suç ögesi içerikli paylaşım yapan 22 hesap yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek haklarında isimli süreç başlatıldı.

Sosyal medya platformu Twitter’da “#DoktorumaDokunma, #HekimlereOrganizeSaldırı, #SağlıktaTerör, #DrEkremKarakayaöldürüldü, #konyaşehirhastanesi, #sağlıktaşiddetehayır” etiketleri ile ilgili yapılan bot tespiti çalışmasında, ilgili etiketlere ait toplam 34 bin 748 hesap ortasından 17 bin 745 hesabın bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesap olduğu tespit edildi.
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.