Obrador, Julian Assange’ın özgür bırakılmasını isteyecek

Posted by

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, ABD Lideri Joe Biden ile görüşerek İngiltere’de tutuklu bulunan ve ABD’ye iadesi onaylanan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın hür bırakılmasını isteyeceğini belirtti.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, önümüzdeki ay görüşmeyi planladığı ABD Lideri Joe Biden’dan İngiltere’de tutuklu bulunan ve ABD’ye iadesi onaylanan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın affedilerek özgür bırakılmasını isteyeceğini açıkladı. Obrador, günümüzde yaşayan dünyanın en âlâ gazetecisi olarak tanımladığı Assange’ın bugüne kadar haksız muamele gördüğünü söz ederek, Biden’dan dava ile ilgilenmesini isteyeceğini belirtti.

“AKLANMASI GEREK”

WikiLeaks tarafından ortaya çıkarılan, ABD’li pilotların Irak’ta bir küme gazeteciye düzenlediği suikast görüntüsünü da gösteren Obrador, ABD hükümetinden sızdırdığı bâtın evrakların insan hakları ihlalleri ve öteki ülkelerin iç işlerine müdahaleleri belgelediğine dikkat çekerek, Assange’ın aklanması gerektiğini savundu.

MEKSİKA’NIN KAPILARI ASSANGE’A AÇIK

Assange’ın, vazifesi yalnızca insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak olan bir gazeteci olarak bir suçludan daha makus bir muamele gördüğünü kelamlarına ekleyen Obrador, hür bırakılması halinde ülkesinin kapılarının kendisine açık olduğunu söz etti. Obrador, 3 Ocak’ta Assange’ın sıhhat durumunun uygun olmadığını belirterek kendisine siyasi sığınma teklifinde bulunmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.