NYT: İran önderi Hamaney’in sıhhat durumu kritik

Posted by

New York Times gazetesinin İran’dan kaynaklara dayandırdığı habere nazaran, 83 yaşındaki İran’ın dini başkanı Ayetullah Ali Hamaney geçen hafta önemli bir rahatsızlık geçirdi ve ameliyata alındı. Yalnızca İran için değil Orta Doğu siyasetinde de kıymetli bir isim olan Hamaney’in durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

İran’ın Dini Önderi Ayetullah Ali Hamaney’in çok hasta olduğu ve ameliyat sonrası hekim nezaretine alındığı tez edildi.

New York Times gazetesinin İran’dan dört kaynağa dayandırdığı habere nazaran, 83 yaşındaki Hamaney geçen hafta rahatsızlanmasının akabinde tüm görüşmelerini ve halka açık toplantılarını iptal etti. İran siyasetinin en üst seviye ismi olan ve 1989’da Ruhullah Humeyni’nin vefatından bu yana vazifesi sürdüren Hamaney’in yataktan kalkamadığı ve durumunun kritik olduğu belirtildi.

Habere nazaran İran başkanı geçen hafta yaşadığı fecî mide şikayetleri sonrası bağırsak tıkanması teşhisiyle ameliyata alındı. Ameliyat sonrası durumu ciddiyetini koruyan Hamaney’in daima hekim nezaretinde tutulduğunu söyleyen bir kaynak, biraz düzelme görülse de İran önderinin yatakta doğrulacak durumda bile olmadığını ve çok zayıf düştüğünü, hekimlerin tasaları sürdürdüğünü söyledi.

İran’ın dini önderi Hamaney, dış ilgiler, askeri hususlar ve nükleer mutabakat üzere dünya gündemindeki bahislerle ilgili ülkenin son karar mercii olarak kabul ediliyor.

‘BU SON ZİYARETİM OLABİLİR’

Ayetullah Hamaney’in iki hafta evvel Meşhed kentinde katıldığı bir dini aktiflikte de beraberindekilere, bunun dini merkeze yaptığı son ziyaret olabileceğini söylediği aktarıldı. Kaynaklar, bu ziyaretten sonra Tahran’a dönüşte Hamaney’in hastalandığını ve durumunun süratle berbata gittiğini kaydetti.

Hamaney’in durumu İran’da “Dini önder vefat döşeğinde” savlarına yol açarken dün Özbekistan’daki Şanghay İşbirliği Örgütü doruğuna katılan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi savları yalanladı. Reisi, bu türlü bir durumda Özbekistan’a ziyaretini iptal edeceğini söyledi lakin İran önderinin durumuyla ilgili detay vermedi.

İranlı yetkililer genelde Hamaney’in sıhhat durumuyla ilgili açıklamalar yapmıyor. Hamaney, 2014 yılında da prostat ameliyatı olmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.