Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’ta anlattığı tarihi maçın perde gerisi gün yüzüne çıkıyor!

Posted by

Kurtuluş Savaşı esnasında, kumandanlarla Büyük Taarruz’u planlamak için göstermelik bir futbol maçı düzenleyen Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi atağı, İstanbul’da düzenlenecek bir panelde anlatılacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yapıtı Nutuk’ta belirttiği, Kurtuluş Savaşı esnasında 28 Temmuz 1922’de düzenlenip, art planında Büyük Taarruz’un planlarının yapıldığı Akşehir’de oynanan tarihi futbol maçı panelle anılacak.

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Spor Tarihi Araştırmaları Derneği, “Milli Mücadele’nin Yüzüncü Yılı” aktiflikleri kapsamında, “Yüzyılın Maçı” ismi altında bir panel düzenleyecek. Panele İzmirli araştırmacı Bedri Cumhur Doğu da konuşmacı olarak katılıp bilgileri aktaracak.

Maçın oynandığı 28 Temmuz 1922’ye ithafen 28 Temmuz 2022 Perşembe günü yapılacak panel, “Yüzyılın Maçından Yüzyılın Zaferine Ulusal Çaba ve Futbol” başlığıyla Marmara Üniversitesi Kadıköy Göztepe Yerleşkesi’nde saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

ÜLKENİN BAHTINI DEĞİŞTİREN OLAY

İzmirli araştırmacı Bedri Cumhur Doğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Temmuz 1922’de Konya Akşehir’de kumandanları bir ortaya getirmek ve Büyük Taarruz kararını almak için düzenlediği bilinmeyen toplantıya vesile olan futbol maçının ülkemizin bahtını değiştiren çok değerli tarihi bir olay olduğunu söyledi.

“ATATÜRK KUMANDANLARI TOPLAMAK İÇİN…”

Mustafa Kemal Paşa’nın o periyotta düşmana son darbeyi indirmeye hazırlanırken, taarruzun yeri ve tarihini son derece zımnî tutmaya bilhassa dikkat çektiğini hatırlatan Doğu, “Atatürk, Batı Cephesi kumandanlarını Akşehir de toplamak için değişik bir mazeret buldu. Futbol o devirler orduda yaygın bir spor olmuştu. Tatil günleri alaylar, tümenler birbirleri ile kıran kırana maçlar yapıyorlardı. Cephe karargahı futbol ekibi ile kolordular karmasının 28 Temmuz 1922 Cuma günü Akşehir’de maç yapmaları kararlaştırılmıştı lakin bu maç o denli sıradan bir maç değildi” dedi.

“TAARRUZ PLANI YAPILDI”

Doğu, “Atatürk bunu Nutuk’ta da lisana getirmiş ve, ’28 Temmuz 1922 günü öğlenden sonra yaptırılan bir futbol maçını görmeleri ileri sürülerek, ordu kumandanları ve bir kadro kolordu kumandanları Akşehir’e çağrıldı. 28/29 Temmuz gecesi kumandanlarla genel olarak atak konusunda görüştüm’ demişti. O güne kadar subaylar Akşehir’de toplanmaya başladı. Mustafa Kemal Paşa, Fevzi Paşa, İsmet Paşa ve öbür kumandanlar toplantıdan evvel bir ortaya gelip, taarruz planını yaptılar. Fakat bu toplantı bir futbol maçının gölgesinde yapılmıştı. O maçta da cumhuriyet öncesinde Fenerbahçe’nin, cumhuriyet sonrasında ise Karşıyaka’nın birinci kalecisi olan Kuvâ-yı Ulusala kahramanı Kenan beyefendi de vazife yapmıştı” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.