Müellif Burcu Çömezoğlu’nun ‘Büyügeçirmez & Şifacının Gözü’ isimli kitabı okurlarıyla buluştu

Posted by

Yazar Burcu Çömezoğlu, uzun soluklu fantastik roman serisinin birincisi olan Büyügeçirmez & Şifacının Gözü isimli kitabında kaos, nizam, değişim ve ebedi istikrar kavramlarıyla kurguladığı fantastik cihan aracılığıyla okuyucuları sinemaları aratmayan aksiyonlarla dolu bir maceraya sürüklüyor. Kitabının uzun yıllara dayalı bir emeğin yapıtı olduğunu belirten Muharrir Burcu Çömezoğlu, hayattaki dengeyi merkezine alan fantastik ve aksiyonla dolu bir cihanda geçen akıl almaz olayları derin bir kurguyla ele aldığına dikkat çekiyor.,

133 YIL SONRA GELEN BİN YILLIK KELAMDA BARIŞ

Fantastik aksiyon çeşidinin en yeni temsilcisi olan kitabında kurguladığı 11 boyuttan oluşan Büyügeçirmez kozmosunun her boyutunun özgün coğrafik ve politik özelliklere sahip olduğunu belirten Muharrir, “İnsanların yanı sıra elf, cüce, peri üzere doğaüstü varlıklarla yeni ırkların da yaşadığı boyutların her birinin kendi içinde farklı tertip ve istikrarı bulunuyor. Büyügeçirmez’in öyküsü boyutlar ortasında kopan büyük savaştan 133 yıl sonra gelen bin yıllık kelamda barış süreciyle başlıyor. Kitabımın ana karakteri olan Bard, büsbütün büyünün hakim olduğu bir dünyada, büyünün işlemediği çok büyük bir gücün temsilcisi olarak kaos ve nizam ortasında kalan cihanın muhtaçlığı olan dengeyi sağlıyor. Büyünün denetimsizce kullanılması ya da gücünü kaostan alan varlıklar gerçeklik perdesine ziyan veriyor ve bu da boyutlardaki ömrü tehdit ediyor. Fakat Bard, tıpkı hayattaki üzere dengeyi yaratan işleviyle kainatın devamlılığını sağlıyor. Gerçeküstü ve yırtıcı, büyü hükümran bir dünya olarak tasarladığım cihanda ömrün devamlılığı boyutlar ortasındaki istikrarın korunmasına bağlı” sözlerinde bulundu.

DENGE İDEOLOJİSİNİ DERİNLİKLİ OLARAK İŞLİYOR

Kitabın ana karakteri olan Bard’ın kahraman olmayı dilerken kendi içinde duyduğu kuşkuların kararlarını önemli ölçüde etkilediğine dikkat çeken Burcu Çömezoğlu, “Denge ideolojisini derinlikli olarak işlediğim kitabımdaki tüm karakterler klasik epik fantastik kurgulardaki üzere siyah-beyaz, iyi-kötü üzere zıtlıkların bilakis griyi temsil ediyor. Bu da kitabı klâsik fantastik edebiyatın ve çağdaş karanlık bakış açısının hoş bir harmanı haline getiriyor. Kitabımdaki fantastik ögeleri çıkardığımızda gördüğümüz cihan dünyamıza epey emsal. Kitabımdaki kainatta de dünyada olduğu üzere büyük savaşlar ve acılar, kitlesel yok oluşlar gerçekleşiyor ve akabinde yeni bir nizam kuruluyor. Emeller uğruna savaşlar devam ediyor, zira her canlı egoisttir. Günümüz dünyasında ne kadar siyaset varsa, Büyügeçirmez’in art planında da o kadar siyaset var” diye belirtti.

ZITLIKLARIN TERAZİSİ İSTİKRARDAN İLHAM ALDI

Kitabında kurguladığı kainatın temelinde yer alan istikrar ögesini grinin farklı tonlarının temsilcisi karakterler ile daha da derinleştirdiğini belirten Müellif Burcu Çömezoğlu, mevzuyu şu sözlerle açıkladı: “Hayat hiçbir vakit yalnızca memnunluk ve hoşluklardan ibaret değildir, acı ve acı de barındırır. Bu da bizi yaşatan şeydir. Manevî tarafımızın kaos ve nizamı ortasındaki devinim bizi biz yapar. Hepimiz barış isteriz ancak savaşı bilmeden barışın ne manası olur ki? Ya da dehşet ve kuşkuyu bilmeden huzuru nasıl tanımlayabiliriz? Büyügeçirmez’in fantastik cihanını tasarlarken bu zıtlıkların terazisini tutan istikrardan ilham aldım. Kitabımın satır ortalarında okuyuculara en başta kendileriyle barışmaları, hayatın pişman olacak kadar kısa olmadığını fısıldıyorum. Geriye dönmenin ya da olanlara saplanıp kalmanın anlamsızlığını, en büyük pişmanlıkların kaçırdığımız anlardan kaynaklandığını anlatıyorum” diye belirtti.

SERİNİN 2. KİTABI 2023’TE RAFLARDA OLACAK

Büyügeçirmez & Şifacının Gözü isimli kitabın fantastik kozmosta geçen uzun soluklu olaylar örgüsünün giriş kademesini oluşturduğunu kaydeden Burcu Çömezoğlu, “Kitabımdaki hiçbir karakter uygun olmak için gayret sarf etmiyor, berbat olmak üzere bir niyetleri de yok. Yalnızca istikrar için ne yapılması gerekiyorsa onun peşindeler. Bu yüzden tüm karakterlerin kendine nazaran bir gri tonu var. Birinin verdiği bir karar o an için okuyuculara çok anlamsız gelebilir. Lakin okudukça, tüm karakterlerin iç dünyasını keşfettiklerinde neden-sonuç bağlantısı kurarak grinin farklı tonlarının ne cins manalara sahip olduğunu görecekler. Serinin başka kitaplarında da grinin farklı tonlarının ömrün istikrarını sağlayan taraflarını örnekleriyle aktaracağım. 2. kitabım Büyügeçirmez & Karaşafak’ı, 2023’in sonunda okuyucularımla buluşturmayı planlıyorum” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.