Mali duyurdu: 49 Fildişi Kıyılı asker cezaevine gönderildi

Posted by

Mali‘de Bamako Savcılığı, “devletin güvenliğini tehdit” suçlaması yönelttiği 49 Fildişi Kıyılı askeri cezaevine gönderdi.

Mali askeri hükümeti, 10 Temmuz’da ülkeye gelen 49 Fildişi Kıyısı askerini, “görev buyruğu olmaksızın” savaş silahları ve mühimmat tuttuklarını sav ederek “paralı askerler” olarak yargılanmaları için başşehir Bamako’da gözaltına almıştı.

Askerler o tarihten bu yana gözaltında tutuluyordu.

Fildişi Sahili hükümeti, gözaltına alınan askerlerinin iki ülke ortasında üzerinde mutabakata varılan bir kontrat kapsamında Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonunu (MINUSMA) desteklemek için Mali’de bulunduğunu savunarak, hür bırakma daveti yapmıştı.

Mali hükümeti, bu olayın akabinde MINUSMA‘nın tüm askeri ve polis birlikleri rotasyonlarını askıya almıştı. Fildişi Kıyısı askerlerini savunan MINUSMA Sözcüsü Olivier Salgado da açıklamaları nedeniyle Mali makamları tarafından hudut dışı edilmişti.

Fildişi Kıyısı ve Mali ortasındaki krizin tahlilinde Togo da arabuluculuk rolü üstlenmişti.

Afrika Birliği Devir Lideri ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall‘in de gün içinde Mali’deki cunta hükümetiyle mevzuya ait görüşmeler yapması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.