LUNA Mucidi Dava Edildi: Do Kwon Şaşırtan Tahmin Yaptı!

Posted by

Mayıs ayında, Terra LUNA ve UST’nin fiyat istikrarını kaybetmesi tüm piyasada çöküşü tetikledi. Terra, UST fiyatını desteklemek için yüklü miktarda Bitcoin sattı. Çöküşün ilk 18 saatinde Terra kurucusu Do Kwon sessizdi. Geri dönüşünde, Terra 2.0 ile kurtarma planlarını açıklasa, toparlanma için yeterli olmadı. Şimdi kurucusunun başı hükümetlerle belada.

LUNA kurucusu Do Kwon, ABD’de mahkemeye verildi

Do Kwon, Terra’nın başarısız olmasının ardından yasal gözlem altında. Bir ABD federal yargıcı, Kwon’a kaçınmaya çalıştığı daha önceki bir SEC mahkeme celbine uymasını emretti. SEC, geçen yıl bir Terraform Labs projesi olan Mirror Protocol’ü araştırmaya başladı. LUNA kurucusu Kwon’a 20 Eylül 2021’de bir New York konferansında mahkeme celbi gönderdi.

Şimdi, bir bölge mahkemesi, SEC’in kurallarına uyduğuna ve ajansın yeterli yargı yetkisine sahip olduğuna karar verdi. ABD 2. Temyiz Mahkemesi Çarşamba günü bu kararı onayladı. Terraform Labs (TFL) ve Kwon’un temyiz başvurusunu reddetti. Davanın sürecinin ayrıntıları önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Do Kwon’dan şaşırtan tahmin

Mahkeme kararının yanında, Do Kwon bugün alaycı bir çöküş yorumu yaptı. Tweet sırasında Bitcoin 20 bin dolar altında dalgalanıyordu. LUNA kurucusu, UST fiyatını desteklemek için yüklü miktarda Bitcoin satan biri olarak, yatırımcıların son ders çıkarması gerektiğini söylüyor:

Bu saldırılara karşı daha güçlü ve daha dayanıklı sistemler oluşturun. Görmek istediğiniz değişimin kendisi olun. Kripto paralar için geçen çıkarılacak çok önemli dersler vardı.

Do Kwon’un DeFi piyasası hakkında da söyleyecekleri vardı. Teknolojinin yaraları hakkında konuşan LUNA kurucusu, insanların çöküşlere rağmen inançlı olması gerektiğini söylüyor:

DeFi, devlet destekli şiddete karşı finansal egemenliğe karşı protesto ediyor. Volatilite, inananların bu egemenliği elde etmek için ödediği bir bedeldir. Tasfiyeler bu inançları geçersiz kılmamalı.

Başarısız algoritmik stablecoin’lerin kısa bir geçmişi

Terra UST’den sonra, USDT’de dahil bir dizi stablecoin benzer sorunlar yaşadı. Yaygın bir görüş, stablecoin’lerin volatiliteye tabi olmadığı ve bu da onları daha güvenli bir yatırım haline getirmesidir. Ancak Terra düşen ilk stablecoin değil. Daha önce, Do Kwon’unda arkasında olduğu bir stablecoin olan Basis Cash (BAC)’de çöktü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.