KYK burs faizleri silinecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KYK kredi borçları açıklaması

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Saraçhane Meydanı’nda “15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü Anma Programı”nda konuştu.

“KYK KREDİ BORÇLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

KYK kredi borçlarıyla ilgili açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hayat pahalılığı başta olmak üzere elbette insanlarımızı kasvete düşüren gelişmeler yaşıyoruz. Fakat şundan emin olunuz ki omuzlarımıza binen hiçbir yük kalıcı değildir. Hiçbir sıkıntımız tahlilsiz değildir. Son vakitlerde Bay Kemal çıkmış, üniversiteli gençlerimizin KYK’yla ilgili, onların aldıkları burslarla ilgili onlara faiz yükü bindiriyormuşuz. Yahu faizin en büyük düşmanı biziz. Allah nasip ederse birinci kabine toplantımızda bu hususla ilgili açıklamayı kabine toplantımızdan sonra yapacağız” dedi.

“GENÇLERİMİZİ FAİZE VE ENFLASYONA KURBAN ETMEYECEĞİZ”

Gençleri faize ve enflasyona kurban etmeyeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz çalışmamızı yapıyoruz ve kabine toplantımızdan sonra da gerekli açıklamayı yapacağım. Milletimizin sorunlarını da ülkemizin imkanlarını da en uygun biz biliyoruz Bay Kemal, biz. Ya vazifeye geldiğimiz vakit öğrencilerin aldığı burs neydi? 45 liracıktı Bay Kemal. Harç harç. Bu harcı kaldıran kimdi? Biz kaldırdık. Şu anda harç diye bir şey kaldı mı? Yok. Bir müddet evvel iktisatta önceliğimizi milletimizin işine, aşına vererek kritik bir tercihte bulunduk. Hamdolsun bugün 31 milyona yaklaşan istihdamımızla, harıl harıl çalışan sanayimizle, yıllık 250 milyar dolara yaklaşan ihracatımızla kesintisiz büyüyen bir Türkiye fotoğrafıyla karşı karşıyayız. Global güç ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar duruldukça, enflasyonu denetim altına aldıkça bu tablonun hoşluğu daha da âlâ anlaşılacaktır.” dedi.

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN KYK KREDİ FAİZİ AÇIKLAMASI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da iki gün evvel öğrencilerin KYK’dan aldığı borçların faizine ait bir açıklama yapmıştı. Bakan Kasapoğlu, “Biz hiçbir vakit gençlerimizi mağdur etmedik. Bununla ilgili uygulamalarımız, çalışmalarımız hazır. Ve birinci kabine toplantısı sonrası da Sayın Cumhurbaşkanımız bu mevzuya etraflıca gençlerimizle, kamuoyuyla paylaşacak” demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.