Kurban Bayramı’na 3 gün kala kurban pazarlarında hareketlilik arttı: Kurbanlıkların yüzde 80’i satıldı

Posted by

Vatandaşların kurban alma telaşı tüm süratiyle sürüyor. Kurban Bayramı’na son üç gün kala pazarlarda hayvanların neredeyse yüzde 80’i satıldı. Hatta birtakım pazarlarda kurbanlık kalmaması nedeniyle vatandaşlar, kurban alabilmek için İstanbul’un değişik bölgelerine gitmek zorunda kalıyor. Besiciler kurbanlık artışının son 1 hafta içinde fiyatların yüzde 10-15 gerilemesinden kaynaklandığını belirtiyor. Satışlardan ve müşteri ilgisinden şad olan besiciler kurban alımının son güne bırakılmaması ikazında bulunuyor. Yeni Şafak olarak, bayrama üç gün kala Kayaşehir kurban pazarını ziyaret ettik.

ACELE EDİN HAYVAN KALMAZ

20 yıldır hayvancılıkla uğraşan besici Yunus Çöker, Ağrı’dan getirdiği 62 büyükbaş hayvanın 50’sini sattıklarını söyledi. Kendisinin fiyatlarda indirim yapmadığını lakin birtakım çadırlarda fiyatların yüzde 10-15 oranında düştüğünü kaydeden Çöker, vatandaşların ilgisinden mutlu olduğunu söyledi.

Arkadaşımız Mesude Demirhan, kurban pazarında fiyatları yerinde inceledi.

40 yıldır besicilik yapan Yavuz Baran da Ağrı’dan getirdikleri 115 büyük hayvanın 40’ını sattığını belirterek, “Elimizde mal kalmasın diye bir telaşa kapılarak, fiyatları düşürdük. Hayvan başı 3 bin lira indirim yaptık. Vatandaş son günü bekleyecek lakin hayvan da bulamayacak” diye konuştu.

BÜYÜK KURBANLIKLAR BİTTİ

Kars’tan 136 hayvan getirdiğini ve 93 adedini sattığını belirten Murat Çakan da “Özellikle hafta sonu çok yoğunluk oldu. Fiyatlar da geçen haftaya nazaran düştü. Büyük kurbanlıklar satıldı, şimdilik küçüklere ilgi yok” diye konuştu.

Arz ve talepte badire yok

İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, kurban satışlarında arz ve talepte dert yaşanmadığını söyledi. Karaca, “Hayvanların birçok satıldı. Kurbanlıkların fiyatları birinci geldiğinde yüksek olur. Vakitle fiyat dengelenir. Birinci gün 35 bin liraya satılan kurbanlıklar bugün 32 bin liraya düştü. Pazarlarda satışlar çok âlâ. Alan da satan da memnun” tabirlerini kullandı.

Kurbanı küpesinden sorgulayın

Kurban Bayramı’na kısa bir müddet kalırken hayvan pazarlarında kurbanlık zahmeti bulunmadığı belirtiliyor. Uzmanlar, kurbanlık alımında vatandaşları dikkat etmesi gereken ayrıntılar konusunda uyarıyor. Bunların başında ise ‘kulak küpesi’ geliyor. Kulak küpesi bulunmayan kurbanlıkların alınmaması tavsiye ediliyor. Kulak küpesi sorgusu ile hayvanın tipi, ırkı, cinsiyeti, doğum tarihi ve durumunu öğrenilebiliyor. Ayrıyeten hayvanın hangi tarihte hangi aşıyı vurulduğu da sistemde yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.