Kılıçdaroğlu’ndan Canikli’ye çağrı: Mal varlığını açıklasın

Posted by

Cumhurbaşkanı adayına ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, sembolik birinin aday olmayacağını belirtti. AKP’nin oyunun yüzde 30’un altına indiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Seçim ilk turda biter” ifadelerini kullandı. İktidar-mafya ilişkisine de dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Göstermelik üç beş kişiyi tutuklamakla olmaz” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, BirGün Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın ile Ankara Temsilcisi Nurcan Gökdemir’in sorularını yanıtladı.

CHP lideri, grup toplantısında yolsuzlukla suçladığı AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin iddialarını reddederek “Hiçbir yakınımı Boydak Holding’e kayyım olarak atamadım” açıklamasına yanıt verdi; “Canikli bu işin göbeğindedir. Ona çağrı yapalım sizin aracılığınızla. Kendisinin ve yakınlarının mal varlığı açıklansın. Hesap uzmanıyım. O da eski maliye müfettişi. Aynı maaşı alıyorduk. Benim mal varlığımı ben internet siteme koyuyorum. Altına imzamı atıyorum. Canikli de açıklasın mal varlıklarını” diye seslendi.

İddiasını, “TMSF’nin başına bazı kişiler atandıktan sonra belli simsarların çıktığını, “Hangi fabrikaları almak istiyorsun, yeterli komisyonu verirseniz tüm imkanları sağlarım” diye listeleri götürüp belli iş adamlarına verdiklerini biliyoruz. Bunları gelip bana anlattılar. Canikli temiz bir insan değil. Görünen tablo o” diyerek yineleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ticari Sicil Gazetesi’nde Canikli’nin Boydak ile ilgili yayınlanan sayısında ismi var. ‘Benim ilgim yok’ diyor. İlgin de var bilgin de var. Her türlü imkanı sen onlara sağladın. Güvenceyi sen verdin. Bu kanun çıkarken itiraz etmesi lazımdı. ‘Bu kanun politik olarak benim geleceğimi karartan bir kanun’ demesi lazımdı. ‘Bu kanun böyle çıkarsa Canikli haksız yere suçlanır’ demesi lazımdı. Tam tersi.”

“Gideceklerini anlayınca devleti soyulacak bir mekanizma olarak gördüler”

“Uzun yıllardır Türkiye’yi yöneten bir siyasal anlayış gideceğini anlamasıyla devleti soyulacak bir mekanizma olarak gördü. En tepeden en aşağıya…” diyerek AKP iktidarını eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Vakıflar aracılığı ile yapıyorlar. Bu vakıflara kimler para bağışladı? Bizim, ‘5’li çete’ dediğimiz yapı vakıflara para aktardı. Rüşveti nereye ödeyeceksin? Yüz binlerce, milyonlarca doları Cumhurbaşkanı tarafından vergi muafiyeti verilen bir kuruma vereceksin. Hem vergiden düşeceksin hem ABD’ye götüreceksin… ABD’de de senin oğlun, gelinin alacak o parayı. Gökdelenler alacaklar, çiftlikler alacaklar. Burada milleti açık ve net soyacaklar. Gördüğümüz tablo o.

“İktidar sahipleri ile mafya iç içe geçmiş durumda”

Mafya dediğiniz kişinin, ayda 10 bin dolar rüşvet alan adamdan ne farkı var? Veya TMSF’nin içini boşaltıyorsunuz, rüşveti alıyorsunuz, Slovakya’da kurduğunuz şirkete paraları aktarıyorsunuz, ortadan kayboluyorsunuz milyonlarca euro ile. Bunun mafyadan ne farkı var? Mafya dediğiniz kurum, siyasetten destek aldığı sürece o da götürür.

Beraber götürürler. Siz 20 milyar, 10 milyar dolarlık ihale vereceksiniz de üstelik bildiğimiz ihale değil, çağıracaksınız işi vereceksiniz de o sizin söylediğiniz kişiye parayı aktarmayacak. Aktarıyorlar işte. ABD’ye böyle aktarıyorlar, diğer yerlere böyle aktarıyorlar. Kendi vakıflarına böyle aktarıyorlar. Her türlü imkanı sağlıyorlar bunlara. İktidar sahipleri ile mafya iç içe geçmiş durumda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.