İncirler ihracata ayrılınca tezgahlarda fiyatlar yükseldi

Posted by

Türkiye meyve-sebze tarımında birtakım eserler özelinde üretim ve ihracatta tepede yer alıyor.

Bu durum ise kimi hasat dönemlerinde iç piyasaya olumsuz yansıyor.

Bu kapsamda mevsimi gelen ve üretiminde Türkiye’nin tepede olduğu incirde ihracat hazırlığı tezgahlarda fiyatları uçurdu.

Kilo fiyatı 100 lira

Bahçelerden toplanmaya başlanan sarı lop taze incir ihracatı 26 Temmuz’da, Bursa siyahı incirde ise 28 Temmuz’da başlayacak.

Üreticiler eserlerini ihracata ayrınca etiketlerde kilo fiyatı 100 liraya çıktı.

“Bu fiyat bizi bozar!”

Türkiye’de üretilen eserlerin ihracat için ayrılıp, iç piyasada fiyatların yükselmesi ise reaksiyon çekti.

Gazeteci Fatih Selek de bu kapsamda toplumsal medya hesabından mevzuya ait bir paylaşım yaparak, “Az evvel çektim. İncir memleketinde incir mevsiminde incirin kilosu pazarda 100 TL. Üretimde dünya önderi olduğumuz esere bakıp geçiyoruz. İhracatta maksat 100 milyon $ diye açıklama yapmazlar mı, insan tuhaf oluyor. İngiliz’e, Rus’a, Alman’a afiyet olsun. Bu fiyat bizi bozar!” sözlerini kullandı.

İhracatta gaye 100 milyon dolar

Diğer yandan Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya nazaran geçen yıl 40 ülkeye ihraç edilen Bursa siyahında birinci sırada 27 milyon dolarla Almanya’nın yer aldığı, 39 ülkeye gönderilen sarı lop ihracatında ise Rusya’nın 3,1 milyon dolarla birinci sırada olduğunu vurgulandı.

Türkiye’nin geçen yıl taze incir ihracatından 70 milyon dolarlık döviz geliri elde ettiğini kaydedilen açıklamada 2022 yılında taze incirde 100 milyon dolar ihracat hedeflendiği belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.