İhracatçıya özel takviye: KOBİ’ler için kredi üst limiti 15 milyon liraya yükseltildi

Posted by

Eximbank ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iştirakinde kurulan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ne (İGE) özel bankalar da dahil olacak. 1 milyar 461 milyon öz sermayeye sahip şirkette ihracatçıların kredilere ulaşımı kolaylaştıran yeniden adımlar atılıyor. Yaklaşık 24 milyar lira civarında kredi kullandırılan şirkete hazine garantisiyle, 24 milyar lira daha ek kredi takviye sağlanacak. İhracatçıların finansmana erişiminde teminat problemini ortadan kaldırmak için yalnızca ihracatçıların erişimine açık olan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi mart ayında faaliyete başladı.

İGE logo

48 MİLYAR LİRA KREDİ

İhracatçıların en büyük sorunu olan kredide kefalet sorunun ortadan kaldırıldığı bankayla ihracatçıların krediye erişim maliyeti düşüyor. 1 milyar 461 milyon TL’lik bir öz sermayeye sahip İGE’de kullandırılabilecek kredi mevcutta yaklaşık 24 milyar lira. Önümüzdeki günlerde verilecek hazine garantisi ile kullandırılabilecek kredi ölçüsü yaklaşık 48 milyar lira olacak. Böylelikle ihracatçılar daha fazla kredi kullanma imkânına kavuşacak.

TİCARİ BANKALARIN ORTAK OLMASI GÜNDEMDE

Ticari özel bankaların da şirkete dahil olması için Bankalar Birliği ile geçtiğimiz günlerde bir toplantı yapıldığı öğrenildi. Kısa müddette yüzde 20’lik bir hissenin da ticari bankalara verilmesi hedefleniyor. Şirketin dayanaklarından KOBİ’ler de yararlanabilecek. KOBİ’ler için tahsis edilen 22 milyar liralık kredi paketindeki kredi üst limiti de 10 milyon liradan 15 milyon liraya yükseltildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.