Hollanda’da reaksiyon: ‘Yalnızca Ukraynalı sığınmacı kabul etmek ayrımcılıktır’

Posted by

Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü (CvdRM) yalnızca Ukraynalı sığınmacılara kapısını açan ve öbür ülkelerden sığınmacıları istemeyen belediyelerin köken bazında ayrımcılık kabahati işlediğini açıkladı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine nazaran, Hollanda’da insan hakları ihlallerini izleyerek sıkıntıların ortadan kaldırılması için efor gösteren bağımsız bir kurum olan enstitüye nazaran, hükümetin Ukraynalılar ile öteki ülkelerden gelen sığınmacılar ortasında ayrım yapmamalı.

Hollanda’da işçi yetersizliği ve müracaat yoğunluğu nedeniyle mülteci kabul merkezleri gereğince hizmet veremiyor. Güvenlik ve adaletten sorumlu Devlet Bakanı Eric van der Burg, sığınma merkezlerinde öteki ülkelerden gelen şahıslara yer açılması için, belediyelerin istedikleri kadar Ukraynalı sığınmacı kabul edebilmesine müsaade vereceklerini açıkladı.

Ancak Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü, hükümetin bu teklifine ayrımcılığı yasallaştırdığı gerekçesiyle karşı çıktı. Enstitü’ye nazaran, diğer ülkelerden gelen sığınmacıları istemeyen belediyelerin, yalnızca Ukraynalıları kabul etmesine müsaade vermesi, ayrımcı bir tavır.

Enstitü’ye nazaran, Avrupa Birliği (AB) tarafından özel bir statü verilen Ukraynalıların sığınma müracaatında bulunmaları gerekmiyor lakin bu onların, öteki ülkelerden gelenlere nazaran öncelikli oldukları manasına da gelmiyor.

Böyle bir tercihli siyasete, Ukraynalıların başka sığınmacılardan daha makûs durumda olması halinde müsaade verilebileceğini belirten Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü, şu görüşü vurguladı:

“Ancak burada durum böye değil. Her iki kesim de, yerinden edilmiş ve savunmasız durumları nedeniyle korunmaya muhtaçlığı olan insanlardan oluşuyor. Belediyelerin Ukraynalıları kabul etmeye zorlanabilmesi, öbür sığınmacıların daha az kabul görme hakkı olduğu manasına gelmiyor.”

Ukraynalılar için tasarlanmış ve kullanılmayan binlerce sığınma konutunun belediyeler tarafından başka sığınmacılara verilmediğini de belirten enstitüye nazaran, bu türlü bir yasal istisna yok.

İnsan Hakları Enstitüsü, Hollanda Anayasası’nın yasal bir istisna olmadıkça, köken temelinde ayrımcılığı yasakladığının altını çizdi. Enstitü, hükümetin vazifesinin, sığınmacılara yönelik süratli bir kabul ve barınma imkanı sağlamak olduğuna dikkati çekti.

Hükümet, sığınmacılara yer açabilmek için uzun mühletten beri belediyeler ile görüş alışverişinde.
Ter Apel sığınma merkezindeki yoğunluk nedeniyle birçok sığınmacı vakit zaman açık havada gecelemek zorunda kalıyor. Hükümet, sığınmacıları süreksiz olarak Hollanda kıyılarında demirli yolcu gemilerinde barındırmayı tartışıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.