Gülşen’in avukatından konser açıklaması: Keyfi değil, zorlayan sebepler

Posted by

İmam hatip liselilere yönelik kelamları nedeniyle tutuklanan, tahliye edildikten günler sonra hakkında verilen konut mahpusu kararı da itiraz üzerine kaldırılan müzikçi Gülşen 50 konserini iptal etmişti.

Gülşen’in, avukatı Emek Emre iptal edilen konserlere ilgili açıklama yaptı.

Emre, “İptallerde; hukuksal belirsizlikler kadar sanatkarın takımına ve dinleyicisine olan profesyonel yaklaşımı ve ihtimamı de kıymetli rol oynamıştır. “Tek dinlendiğim yer” dediği sahnesini; ‘keyfi’ değil; ‘mücbir’ hukuksal sebepler nedeniyle aslında tekrar düzenlemiştir” tabirlerini kullandı.

Erme, şunları söyledi:

“Gülşen ve konser iptalleri hakkında, kamuoyuna yansımış yanlış ya da eksik haberlerin doğrusunu paylaşmak üzere yaptığımız açıklamamızdır.

Hukuki sürecin başında, öngörülemez tarihler ve kararlar nedeniyle katılaşmış yurt içi ve yurt dışı konserlerinin iptal edildiği ve gerekli tazminlerin yapıldığı doğrudur.

Yurt içindeki konserlerin önündeki mahzuru kaldıran türel kararla birlikte; yeni konserlerin tarihleri belirlenmeye başlamıştır. Yeni takvimle devam edilecektir; katılaşan tarihler müvekkilin takımınca duyurulacaktır. Yurt dışı yasağındaki tüzel süreç tamamlandığında da misal durum yurt dışındaki konserler için gerçekleşecektir.

İptallerde; hukuksal belirsizlikler kadar sanatkarın takımına ve dinleyicisine olan profesyonel yaklaşımı ve ihtimamı de kıymetli rol oynamıştır. “Tek dinlendiğim yer” dediği sahnesini; ‘keyfi’ değil; ‘mücbir’ hukuksal sebepler nedeniyle aslında yine düzenlemiştir. Konser bir tek sanatkara bağlı olmayan çok taraflı bir takım işidir. Bu sanatkarın sahne üstü, gerisi; tertip grupları, yer sahipleri ve en kıymetlisi tahminen farklı lokasyonlardan gelecek dinleyicileri mağdur etmeme niyetinden öbür bir şey değildir.

Gülşen pozisyonundaki bir sanatkarın yaşadığı süreçlerden sonra, kamuoyuna yanlış ve/veya eksik haberleri yayma eforu bilindik, olağan bir süreçtir. Buna paralel olarak avukatı olarak türel kimliğimin kapsadığı, davaya mevzu olan açıklamalar dışındaki demeçlerin de tarafıma ilişkin olmadığını ehemmiyetle belirtmek isterim. Müvekkilin de dediği üzere hepimizin daha uygun bir lisan bulma ve kurma vaktidir. Sizlerden bu tipten içerikleri daha sağduyulu ve tecrübeli yaklaşımınızı rica ederiz.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.