Geçersiz eserlerle gayret için yeni kuşak bandroller tanıtıldı

Posted by

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ismine üretim yapan İzmir’deki fabrikada, “içki ve sigarada kaçakçılık ve sahtecilikle mücadele” edilmesi hedefiyle üretimine başlanan “yeni jenerasyon bandroller” tanıtıldı. Yeni bandrollerde açık, yarı açık, saklı, dijital ve isimli denetim olmak üzere 5 katman yer alıyor.

AA‘nın haberine nazaran, Kemalpaşa ilçesindeki Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada tanıtılan yeni jenerasyon bandrollerin, Türkiyeli mühendisler tarafından geliştirilen yazılımla üretildiği ve tüketicileri “sahte ürünlerden” koruduğu belirtildi.

Bu yıl eylül ayında devreye alınması planlanan taşınabilir uygulama üzerinden tüketicilerin yeni jenerasyon bandrolleri çarçabuk sahtelerinden ayrıt edebileceği kaydedildi. Bandrollerin yırtıldığında tekrar kullanılamadığı ve kopyalanamaz özellikte olduğu da belirtildi.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, Türkiye’de son 14 yıldır birebir bandroller kullanıldığını belirtip şöyle devam etti:

“Gelişen teknoloji ile yeni bir sisteme geçilmesi gerekliydi. Yapılan bu yeni düzenlemenin temel hedefi, sigara ve alkollü içkilerde kayıp kaçak oranlarının azaltılarak vergi kayıplarının önüne geçilmesi, kaçakçılığın engellenmesi ve sahteciliğin ortadan kaldırılmasıdır.”

Şahin, yıl sonu itibariyle amaç eserlerin büyük çoğunluğunda yeni kuşak bandrollerin yer almasını amaçladıklarını kelamlarına ekledi.

5 KATMANLI GÜVENLİK

Bandrollerde 5 farklı katmanda güvenlik özellikleri yer alıyor. Bu katmanlar açık, yarı açık, kapalı, dijital ve isimli denetim katmanlarından oluşuyor. Her katmanda, birden fazla çok farklı güvenlik özellikleri yer alıyor. Bunların yalnızca bir kısmı tüketici tarafından kullanılırken öbürleri kamu denetçileri tarafından kullanılan özel aygıtlarla denetim edilebiliyor. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.