Fransız Bakan PKK’yı savunup üçlü muhtırayı gaye aldı: Bizim için bir bağlayıcılığı yok

Posted by

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Senatonun akabinde Ulusal Meclis’te İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik protokolünü içeren yasa tasarısının kabulünden evvel meclisteki görüşmeler sırasında konuşma yaptı. Fransa Dışişleri Bakanı, iki İskandinav ülkesinin NATO’ya üyelik başvurusu sürecine atıfta bulunarak, “üçlü muhtıra” için “Şunu belirtmek istiyorum ki, memorandum Ankara’nın çekincelerini kaldırmaya yararlı olmakla birlikte hiçbir biçimde NATO’yu yahut üyelerini bağlayacak bir taahhüt teşkil etmez.” sözünü kullandı.

Terör örgütü PKK’nın Avrupa Birliği’nin (AB) hazırladığı terör listesinde yer aldığını, PKK üyelerinin Türkiye’de ve dünyanın diğer yerlerinde hücumlar düzenlediğini hatırlatan Colonna, “diğer Kürt kümeleri, PKK’dan başka tuttuklarını, bunun kendileri için kilit bir ayrım olduğunu” söyledi.

Colonna, terör örgütü YPG/PKK’yı kastederek, Fransa’nın “bölgeyi (Irak/Suriye) DEAŞ’tan kurtarmak için savaşan ‘Kürt savaşçıları’ unutmayacağını” da kaydetti.

Fransa’da Senato’nun akabinde Ulusal Meclis de İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik protokolünü içeren yasa tasarısını kabul etmişti.

Böylelikle, Fransız parlamentosu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamıştı.NATO’ya üyelik müracaatında bulunan Finlandiya ve İsveç ile Türkiye ortasında, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Doruğu’nda Türkiye’nin kaygılarını gidermeye yönelik “üçlü muhtıra” imzalanmıştı.

Türkiye “üçlü muhtıra” ile birinci sefer YPG/PKK’nın, bir NATO dokümanında yer aldığını açıklamıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 4 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “üçlü muhtıra” ile birinci defa terör örgütü YPG/PKK’nın bir NATO evrakında yer aldığını söylemişti.

Çavuşoğlu, “üçlü muhtıra” için “Sonuçta birinci kere YPG/PYD, bir NATO dokümanında yer aldı. Bu, Genel Sekreter’in kolaylaştırıcılığında üçlü bir mutabakat olsa da (NATO’nun) tepe bildirisinde de memnuniyetle karşılanarak 18. unsurda yer aldığı için bir referans dokümanı haline geldi. Birinci kere FETÖ ve YPG/PYD, NATO’nun literatürüne girmiş oldu.” tabirini kullanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.