Facebook’un akıllı gözlüğüne WhatsApp dayanağı geldi

Posted by

Sosyal medya devi Facebook, Ray-Ban iştirakinde geliştirdiği “Ray-Ban Stories” isimli akıllı gözlüklerini geçtiğimiz yıl tanıtmıştı.

Ray-Ban Stories; kullanıcılara fotoğraf ve görüntü çekmek, maceralarını paylaşmak ve müzik dinlemek yahut telefon görüşmeleri yapmak için yeni bir yol sunuyor.

Facebook’un, gözlük devi EssilorLuxottica ile ortak geliştirdiği Ray-Ban Stories’in fiyatı, 299 ABD dolarından başlıyor ve çevrim içi olarak 20 farklı model içerisinden seçim yapılabiliyor.

WhatsApp özelliği geldi

Ray-Ban’ın, WhatsApp ile iş birliği yaparak gözlükler yardımıyla mesajlaşılabilen bir proje üzerine çalıştığını daha evvel sizlerle paylaşmıştık.

MarkZuckerberg, toplumsal medyada dikkat çeken bir paylaşım yaptı ve yeni özelliğin gözlüğe geldiğini duyurdu.

Yeni bilhassa birlikte, gözlüğü takan kullanıcılar, WhatsApp için akıllı telefona muhtaçlık duymayacak.

Artık gözlükler üzerinden WhatsApp aramaları yapılacak, gelen iletiler dinlenecek ve ileti gönderimleri yapılabilecek.

Meta işverenine nazaran Ray-Ban Stories, yakın bir gelecekte sesli komutlar ile WhatsApp yahut Messenger’da ileti yazıp, gönderebilecek.

Ray-Ban Stories özellikleri

Ray-Ban Stories akıllı gözlükleri, kullanıcının birinci şahıs bakış açısıyla imaj ve görüntü çekmesini sağlayan çift 5 MP kameraya sahip. Kullanıcılar, çekim düğmesini kullanarak yahut Facebook Assistant sesli komutlarıyla eller hür olarak fotoğraf ve 30 saniyeye kadar görüntü çekebiliyor.

Gözlükte ayrıyeten dahili olarak bulunan kulaklıkların yanı sıra, aramalar ve görüntüler için ses ve ses iletimi sağlayan üç mikrofonlu bir ses sistemi bulunuyor.

Facebook, aramalarda art plan sesinin neredeyse sıfıra indirildiğini ve bu sayede pak bir görüşme yapmanın mümkün olduğunu sav ediyor.

Ray-Ban Stories, yeni Facebook View uygulamasıyla eşleşerek kullanıcıların öykülerini ve anılarını arkadaşları ve toplumsal medya takipçileriyle problemsiz bir halde paylaşmasını sağlıyor.

iOS ve Android’deki Facebook View uygulaması, akıllı gözlüklerde çekilen fotoğraf yahut görüntüleri Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger, Twitter, TikTok ve Snapchat üzere toplumsal platformlarına aktarabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.