Dopamini artırıp mutluluktan havalara uçuran 10 yiyecek (Mutluluk...

Dopamini artırıp mutluluktan havalara uçuran 10 yiyecek (Mutluluk…

Posted by
1-Elma

Paylaş

1-Elma

Elma, dopamin üretimini uyaran kuersetin takviyesi ve dopamin hücrelerini hasardan koruyan güçlü bir antioksidan olan polifenol içeriği ile etkili bir destekleyicidir. Elmadan en iyi besini almak için günde bir tane kabuğu ile birlikte yiyin.  

2-Badem

Paylaş

2-Badem

Tüm kuruyemiş türleri ideal dopamin seviyesini korumaya yardımcı olur ancak bademin ayrı bir yeri vardır. Badem, dopamin üretimi için gerekli olan esansiyel bir amino asit olan fenilalanin içerir. Ayrıca badem genel sağlık kadar beyin için de önemli olan lif ve sağlıklı yağ bakımından zengindir. Günde 5-6 tane çiğ badem yemek dopamin seviyesini destekler.

3-Bitter çikolata

Paylaş

3-Bitter çikolata

Dopamin üretiminde kilit rol oynayan bir amino asit olan fenilalanin içeriği çikolatada da yer alır. En yüksek kontsantrasyonu için yüzde 85’ten fazla kakaolu bitter çikolata tercih edin. Ancak ölçüye dikkat edin çünkü içerisinde yağ miktarından dolayı kalori değeri yüksektir. Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa günde bir parça (10-15 gr.) bitter çikolata tüketebilirsiniz. 

4-Muz

Paylaş

4-Muz

Muz, dopamin seviyelerini düzenlemeye ve uyarmaya yardımcı olan bir tür amino asit olan tirozin kaynağıdır. Hafızanızı, konsantrasyonunuzu ve uyanıklığınızı arttırmanın yanı sıra mutlu olmanıza yardımcı olur. Tirozin içeriği küçük ve olgun muzlarda daha fazladır. Her gün bir küçük muz yiyebilirsiniz.  

5-Yumurta

Paylaş

5-Yumurta

Yumurta, dopamin üretiminde kilit rol oynayan tam dokuz amino asiti birden içermektedir. Yumurta ayrıca D vitamini bakımından yüksek olan az sayıdaki gıdalardan biridir. 

6-Çilek

Paylaş

6-Çilek

Beyin sağlığını korumak için önemli olan zengin bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, beyindeki serbest radikallerle savaşır, böylece dopamine kolayca erişebilir. Ayrıca, dopaminerjik nöronları hasardan koruyan antosiyaninler ve ellajitaninler gibi fenol antioksidanları açısından da zengindir.

7-Somon balığı

Paylaş

7-Somon balığı

Somon balığı, beynin genel işleyişinde kilit rol oynayan önemli bir Omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri, ruh hali değişimlerine ve depresyona karşı koruyan dopamin gibi nörotransmiterler oluşturmak için gereklidir. Ayrıca, somon balığı doymuş yağ ve kolesterol açısından düşüktür.

8-Kırmızı pancar

Paylaş

8-Kırmızı pancar

Pancar, dopamin üretimini uyaran amino asitlerden betain içerir. Üstelik kalorisi düşüktür ve yüksek miktarda demir içerir. Ruh halinizi doğal olarak iyileştirmek için günlük taze pancar suyu içmelisiniz. Pancar suyunun tadını beğenmiyorsanız diğer meyve sularıyla karıştırmayı deneyin.

9-Karpuz

Paylaş

9-Karpuz

Karpuz, amino asit tirozin için iyi bir kaynaktır. Ayrıca gene dopamin üretiminde kullanılan B6 vitamini içerir. Uygun dopamin seviyesinin korunmasına yardımcı olmak için başka bir hastalığınız yoksa her gün 2-3 dilim karpuz tüketebilirsiniz.  

10-Kabak çekirdeği

Paylaş

10-Kabak çekirdeği

Yine tirozin bakımından zengin bir besinlerden biri de kabak çekirdeğidir. Ayrıca kabak çekirdeğinde bulunan E vitamini dopamini uyarır ve beyin hücrelerine zarar veren serbest radikalleri azaltır.  

dopamin artıran yiyecekler dopamin eksikliği seratonin uykusuzluk odaklanma zorluğu yorgunluk kaygı kilo alımı aşırı yeme mutlu eden yiyecekler

İlgili Haber
Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi
Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.