Deprem Bölgesinde Ohal Kapsamında Bazı Ekonomik Önlemler Alındı. Depremler Nedeniyle Yerleşim Yerini Değiştirenlerin Hakları da Korunacak

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında, avans ödemeleri, sanayi siciline ilişkin süreler ile esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ve kooperatifler hakkında düzenleme yapıldı. Kararnamenin kamu personeline yapılmış avans ödemesiyle ilgili hükmü 11 Şubat, diğer hükümleri bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Deprem bölgesinde ilan edilen OHAL Kapsamında Bazı Tedbirlerin Alınması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararnameyle, avans ödemeleri, sanayi siciline ilişkin süreler ile esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ve kooperatifler hakkında bazı düzenlemeler yapıldı.

DEPREMDE VEFAT EDEN MEMURLARA YAPILMIŞ AYLIK VE ÜCRET ÖDEMELERİ GERİ ALINMAYACAK

Buna göre, Devlet Memurları Kanunu’nun 24. maddesi uyarınca kamu personeline yapılmış olan aylık ve ücret ödemeleri, ilgililerin deprem nedeniyle ölümleri halinde geri alınmayacak.

SANAYİ SİCİLİNE İLİŞKİN İSTENEN SÜRELER 3 AY DURDURULDU

OHAL ilan edilen illerde, Sanayi Sicili Kanunu’nun 2, 4 ve 5’inci maddelerinde belirtilen süreler, 6 Şubat’tan itibaren 3 ay durduruldu. Bu süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden itibaren işlemeye başlayacak.

MESLEK KURULUŞLARINCA DÜZENLENECEK BELGELER İÇİN ÜCRET ALINMAYACAK

Söz konusu illerde, Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren ve depremden zarar gören esnaf ve sanatkarlardan, OHAL süresince, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarınca düzenlenecek belgeler için ücret alınmayacak.

ESNAF ODALARI VE KOOPERATİFLER YARDIM YAPABİLECEK

5362 sayılı kanun kapsamında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkar odaları, birlikleri, federasyonları ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile Kooperatifler Kanunu kapsamında faaliyet gösteren kooperatif ve üst kuruluşları, 6 Şubat’tan itibaren OHAL süresince, afet bölgesindeki illerde yönetim kurulunca alınacak kararla ayni veya nakdi yardım yapabilecek.

Kararnamenin kamu personeline yapılmış avans ödemesiyle ilgili hükmü 11 Şubat, diğer hükümleri bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

DEPREMLER NEDENİYLE YERLEŞİM YERİNİ DEĞİŞTİRENLERİN HAKLARI KORUNACAK

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan diğer bir kararnameyle de Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yerleşim yerini değiştiren kişilerin haklarının korunmasına ilişkin düzenleme yapıldı. Buna göre, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sebebiyle genel hayata etkili afet bölgesi kabul edilen yerlerde, bu tarih itibarıyla yerleşim yeri bulunan kişilerin yerleşim yerini değiştirmesi halinde, bu kişilere deprem dolayısıyla kanunlar, diğer mevzuat ve idari tasarruflar uyarınca tanınan haklar kayba uğramayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir