Demokrat savcılar Trump’a taktı

98 sayfalık 41 suçlamanın yer aldığı iddianamede, Trump’a aralarında “bir kamu görevlisinin yeminini bozmaya teşvik”, “yalan beyanda bulunmak için komplo kurma” ve “eyaletin yolsuzluk ve şantajla mücadele ile ilgili kanunu ihlal etme” gibi iddiaların da yer aldığı 13 suçlama yöneltildi. Dosyada, Trump’ın yanı sıra iddianamede aralarında avukatları, kampanya ekibinden isimler ve eski Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows’ın da bulunduğu 18 kişi hakkında daha suçlamalar bulunuyor. Geçtiğimiz iddianamelerde olduğu gibi, son suçlamaların da Demokrat Partili savcılar tarafından yöneltilmesi, ABD’nin eski Başkanı’nı yargı yoluyla kıskaca alma girişimi olarak değerlendirildi.

Tehdit ve şantaj iddiası

Trump ve ekibinin 2020’de yapılan ABD Başkanlık seçimini kaybettikten sonra Georgia eyaletinde yasa dışı yollarla sonucu etkilemeye çalıştığı suçlaması yer alan iddianamede şu ifadelere yer verildi: “Trump ve bu iddianamede suçlama yöneltilen diğer sanıklar, Trump’ın kaybettiğini kabul etmeyi reddettiler ve seçimin sonucunu yasa dışı bir şekilde Trump lehine değiştirmek için bilerek ve isteyerek bir komploya katıldılar. Bu komplo, Georgia’nın Fulton ve başka bölgelerinde ve diğer eyaletlerde iki veya daha fazla tehdit ve şantaj yoluyla menfaat elde etme faaliyeti gerçekleştirmeye yönelik ortak bir plan ve amaç içeriyordu.”

“Kudurmuş bir partizan”

Büyük jürinin iddianameyle ilgili hazırlığına ilişkin basına haberlerin düşmeye başlamasının ardından Trump’ın kampanya ekibi, Fulton’un Demokrat Partili Bölge Savcısı Fani Willis’i hedef alan bir açıklama yayımladı. Willis’in “kudurmuş bir partizan” olarak nitelendirildiği açıklamada, “Tüm bu yozlaşmış Demokrat girişimleri başarısız olacak” ifadesine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx