Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sistemsiz göçten en fazla etkilenen iki ülke olarak işbirliğine kıymet veriyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İmzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz ortasındaki bağları stratejik paydaşlık düzeyine yükselttik. Yüksek Seviyeli işbirliği sistemi sayesinde ilgilerimizi iki yılda bir cumhurbaşkanları olarak gerçekleştireceğimiz toplantılarla en üst seviyede ele alacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque ile Dolmabahçe çalışma ofisinde görüştü. İki önder basına kapalı bir biçimde gerçekleştirdiği görüşmenin akabinde, kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

“İMZALADIĞIMIZ ORTAK BİLDİRİYLE ÜLKELERİMİZ ORTASINDAKİ BAĞLARI STRATEJİK İŞTİRAK DÜZEYİNE YÜKSELTTİK”

Görüşmenin akabinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Son periyotta ülkelerimiz ortasında artan temas ve ziyaretler memnuniyetle vericidir. Nisan ayının başında Kolombiyalı Cumhurbaşkanı yardımcısı ve dışişleri bakanı ülkemize geldi. Dışişleri Bakanımda Latin Amerika tipi kapsamında Kolombiya’yı ziyaret etti. Az evvel imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz ortasındaki alakaları stratejik iştirak düzeyine yükselttik. Yüksek Seviyeli işbirliği sistemi sayesinde bağlarımızı iki yılda bir cumhurbaşkanları olarak gerçekleştireceğimiz toplantılarla en üst seviyede ele alacağız” dedi.

Foto: DHA

“HEDEFİMİZ TİCARET HACMİMİZ EN KISA MÜDDETTE 5 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRMAKTIR”

Kolombiya’nın Latin Amerika’daki değerli bir ticari ortak olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kolombiya Latin Amerika’da Brezilya’nın akabinde en büyük ikinci ticari ortağımızdır. 2021’de ticaret hacmimiz 2’ye katlanarak 2 milyar doları aştı. Kolombiya geçen sene ihracatımızı en çok artırdığımız ülkelerden biri oldu. Amacımız ticaret hacmimiz en kısa müddette 5 milyar dolara ulaştırmaktır. Karşılıklı yatırımların artırılması için ağır çaba sarf ediyoruz. Kolombiya gelişen iktisadıyla Türk yatırımları için cazip fırsatlar sunuyor. Türk ve Kolombiyalı iş insanları ortasındaki karşılıklı ziyaret ve temasların artırılmasını destekliyoruz” diye konuştu.

“ULUSLARARASI PLATFORMDAKİ ORTAK TEŞEBBÜSLERLE GÖÇ SORUNUN TAHLİLİ KONUSUNDA BİRLİKTE UĞRAŞ GÖSTERECEĞİZ”

“Kolombiya birebir vakitte Latin Amerika’daki mevcudiyetimiz ve bölgeye açılım bağlamında da merkezi bir konumdadır” diyerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TİKA’nın bölgedeki iki ofisinden biri ve Anadolu Ajansının bölge temsilciliği Bogota’da bulunuyor. THY Bogota İstanbul sınırında her gün sefer düzenliyor. Kolombiya ile ilgilerimizi her alanda gerek ikili, gerek milletlerarası platformlarda geliştirme konusunda karşılıklı iradeye sahibiz. Savunma sanayi, sıhhat, turizm, tarım ve göç üzere pek çok alanda işbirliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz. Özellikle sistemsiz göçten en fazla etkilenen iki ülke olarak işbirliğine değer veriyoruz. Memleketler arası platformlarda gerçekleştireceğimiz ortak teşebbüslerle bu global sorunun tahlili konusunda birlikte uğraş göstereceğiz. Ayrıyeten uyuşturucu kaçakçılığı, teröre ve organize kabahatlerle çaba konusunda işbirliğimiz artıracağız. Türkiye bursları kapsamında bu güne kadar 177 Kolombiyalı öğrenciye ülkemizde eğitim imkanı sağladık” formunda konuştu.

Foto: DHA

“İKİLİ TİCARET HACMİMİZİ EN YÜKSEK DÜZEYE ÇIKARTMAK İSTİYORUZ”

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque ise, “Türkiye ve Kolombiya ortasındaki ikili ticaret hacmimizi önümüzdeki 10 yıl içinde artırmak için çabucak çalışmalara başlayacağız. Bunu en yüksek düzeye çıkarmak istiyoruz. İşbirliği muahedeleriyle birlikte en değerli noktaya çıkartacağız. Bizim için kazan kazan anlayışı olmalı. Bu gün gruplarımız toplantılar düzenledi. Aslında Türk şirketleri Kolombiya’da mevcut, gelmek isteyenlere de kapılarımız açık” sözlerini kullandı. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.