Corona virüsü hadiseleri arttı: Hatırlatma dozu uyarısı

Posted by

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Gamze Varol, corona olaylarının arttığını ve kesinlikle hatırlatma dozu yapılması gerektiğine dikkat çekti: Aşılıyız ve korunuyoruz. Lakin çok bulaşıcı, şayet hatırlatma dozunu yapmazsak, bağışıklığımız muhafazaya yetmeyebilir.

Pandeminin bittiği istikametindeki telaffuzların rehavete neden olduğunu belirten NKÜ Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Gamze Varol, hatırlatma dozu için davet yaptı:

– Hepimiz bir rehavete kapılıyoruz. Zira pandemi bitmedi, olaylar arttı. Ve bir sene evvel söylediğimiz şeyi yineliyoruz. Maske, aralık, hijyen bunlar çok değerli. Değerli bir korunma aracımız daha var o da hatırlatma dozu, aşılarımız. Şayet aşılıysak bile bakanlığın bizlere çıkarmış olduğu hatırlatma dozunu yaptırmayı ihmal etmeyelim. Hatırlatma dozu hepimiz için çok değerli. Hem kendi hayatımızı koruyoruz hem de bir diğerine bulaşı engellemiş oluyoruz.

NKÜ Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Gamze Varol

KAPALI ALANLARDA MASKE KULLANIN

– Hayati tehlikesi olan hastalar görüyoruz. O yüzden bu müşahedelerimiz sonucu diyebiliriz ki; bilhassa toplu taşımalarda ve kapalı alanlarda maske kullanımına itina gösterelim. Açık havada dahi olsak, kalabalık yerlerde ya da tuvalete girdiğimizde maske kullanımını öneriyoruz. Maske epey değerli. El yıkama, maske, kapalı ortamlarda fizik aralığa dikkat. Bunlar epeyce değerli. Hala geçerliliğini koruyan tedbirler. Yazın dahi olsa bunlara dikkat etmek lazım.

REHAVETE KAPILDIK

– Hastanelerde Covid-19 hastalarının sayısı arttı. Ağır bakımlarda hastaların sayısı arttı. Bu şu demek; aşı olduk ve yaz, bu tedbirlere çok gerek olmayabilir. ‘Zaten nezle, grip üzere geçiyor’ vesaire üzere birtakım ön yargılar var. Bu ön yargılarla birlikte geldiğimiz tabloyu aslında biraz fazla mı küçümsedik? Biraz fazla mı erkenden rehavete kapıldık?

– Bilimsel delillere nazaran, bu mikronun alt tipleri olan ve ülkemizde de dolanımda bulunan bu varyasyonlardaki virüs; aslında çok bulaşıcı. Daha evvel deneyimlemiş olduğumuz virüs mutasyona uğruyor. Evet, aşılıyız ve korunuyoruz. Ama çok bulaşıcı ve şayet hatırlatma dozunu yapmazsak, bağışıklığımız bizi muhafazaya yetmeyebilir. ‘Bize bir şey olmaz’ dememek lazım. Hastane müracaatları, ağır bakımda Covid-19 hastalarının sayısı arttı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.