CHP’li liderlerden Dışişleri genelgesine reaksiyon: İptali için başvuracağız

Posted by

CHP’li 11 büyükşehir belediye lideri, yabancı misyonlarla görüşmeleri müsaadeye bağlayan genelgeye reaksiyon gösterdi.

Yapılan açıklamada, “Genelgenin hukuka ve demokrasiye uygun bir genelge olmadığının altını çizeriz ve genelgenin iptali konusunda türel teşebbüslerde bulunacağımızı beyan ederiz” tabirleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı’na davet yapılan açıklamada, “Kıymetli ve esaslı bir geleneğe sahip Türk Dışişleri’nin bu kararı yine gözden geçirmesi kıymet arz etmektedir” denildi.

Belediye liderlerinin ortak açıklaması şöyle:

“Türkiye tarihinin en önemli ekonomik kahırlarının yaşandığı bir periyottan geçiyoruz. Süratle artmaya devam eden enflasyon son 20 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Artış kalemlerine bakıldığı vakit birinci sırada ulaştırma daha sonra da besin eserlerini görmekteyiz. Bu iki kalem de lokal idarelerin ana iş alanlarını oluşturmaktadır. Belediyelerimizin ürettiği ekmekten, güç ve taşıma hizmetlerine kadar pek çok kalemde maliyet kalemleri artmaya devam eden döviz kuru, yanlış iktisat siyasetleri ve dünya çapında yaşanan, başta tedarik meseleleri olmak üzere, çeşitli nedenlerle yükselmeye devam etmektedir. Belediyelerimiz tüm imkanlarını kullanarak, karşı konulmaz bu artışlara karşı dursa da bu ekonomik gidişatın yarattığı tahribatın kaçınılmaz sonuçları ne yazık ki olacaktır. Buna karşın, belediyelerimiz bilhassa dar gelirli vatandaşlarımızı, elinden geldiğince, muhafazaya devam edecektir.

‘THK UÇAKLARINI GÖRMEK BİZİ SEVİNDİRDİ’

Küresel iklim krizi tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de kendini göstermektedir. Sıra dışı yağışlar ve hava sıcaklıklarının yarattığı kimi dertler ülkemizin pek çok kentinde hissedilmektedir. Kuşkusuz, iklim değişikliğinin içimizi en çok acıtan yanı ormanlarımızın yangınlara kurban gitmesi oluyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşı ormanlarımızın korunması ve riske atılmaması konusunda son derece dikkatli olmalı ve birlikte hareket etmelidir. Geçen yıl yaşanan yangın felaketlerinin akabinde, kadim kurumumuz THK’nın uçaklarının da hazır edilişi ve yangın söndürmede kullanıldığını görmek biz belediye liderlerini sevindirmiştir. Bu çalışmada emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz. Türkiye’nin en faal itfaiye gücüne sahip 11 belediyemizin, nerede yangın olursa olsun, 7/24 misyona hazır olduğunu da kamuoyu ve ilgilileri ile paylaşırız.

‘KARARI YİNE GÖZDEN GEÇİRİN’

Kısa müddet evvel Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı misyonlarla görüşmeleri müsaadeye bağlayan genelgesi de toplantımızda değerlendirildi. Öncelikle bu genelgenin hukuka ve demokrasiye uygun bir genelge olmadığının altını çizeriz ve genelgenin iptali konusunda hukuksal teşebbüslerde bulunacağımızı beyan ederiz. Ayrıyeten bu yasaklama kararı ile kamuoyuna açıklanması gereken bir konu da bulunmaktadır. Bu türlü bir kararın 2 tarafı vardır. Yabancı misyonlar ile bağlantıda kısıtlama getirilen kişi ve kurumlar. Bu türlü bir bildirinin tek taraflı yapılması, yani yabancı misyonlara yapılmaması dikkat caziptir ve teamüllere terstir. Bilhassa belediye liderleri nezdinde, bu yasağın “şehir diplomasisi”, “kardeş kent ilişkileri”, “yatırım arayışları” ve “uluslararası işbirlikleri oluşturulmasına” dair aksilikleri doğacaktır. Demokrasinin kesintiye uğradığı devirlerde bile akla gelmeyen bu uygulamanın 2022 yılında hayata geçirilmesi, ülkemizin boynunu memleketler arası arenada bükecek bir ayıptır. Değerli ve esaslı bir geleneğe sahip Türk Dışişleri’nin bu kararı tekrar gözden geçirmesi kıymet arz etmektedir.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.