Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Lideri Sinan Aygül tutuklandı

Posted by

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Lideri Sinan Aygül, 2014 yılında Bitlis’te yapılan 450 milyon dolarlık ‘Jeotermal Güç Projesi’yle ilgili yolsuzluk tezinde bulunduğu haberde AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e “kurt siyasetçi” dediği için hakkında dava açılmıştı.

Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “basın yoluyla hakaret etmek” cürmünden 1.500 TL isimli para cezası verilerek kararın açıklanması geri bırakılmıştı. Aygül’ün daha sonra yaptığı bir taciz haberinden ötürü ceza verilmesi üzerine aldığı para cezası katılaştı. Aygül, “Bu davadan ceza almak basın ve söz özgürlüğü açısından çok acı bir durum, kabullenemiyorum” diyerek isimli para cezasını ödemeyeceğini açıklamıştı.

Cezanın nihaileşmesinin akabinde hakkında yakalama kararı çıkarılan Aygül, öteki bir davası için gittiği Bitlis Adliyesi’nde gözaltına alınarak tutuklandı.

“MÜVEKKİLİM YASAKÇI ANLAYIŞI TEŞHİR ETMEK İÇİN BU KARARI ALDI”

Cezaevi önünde açıklama yapan Aygül’ün avukatı Burhan Aksoy, “Müvekkilim isimli para cezasını ödemeyerek ve seçenek yaptırımları kabul etmeyerek bu cezayı teşhir etmek için bu kararı aldı. 1500 TL isimli para cezası 75 gün mahpus cezasına tekabül ediyor. Ödenmesi durumunda tahliye süreci gerçekleşecek. Ödeme vakti ve hasebiyle mahpus cezasının ne kadar süreceği müvekkilimin vereceği karara bağlıdır” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.