Bitcoin sert düştü

Posted by

Kripto para piyasasaları hafta başından beri düşüş eğiliminde. Coingecko’de yer alan datalara nazaran son 24 saatte düşüş hızlandı. Kripto para piyasaları yüzde 6.1 düşerek 1.1 trilyon doların altına geriledi.

Saat 10.25 itibariyle Bitcoin’deki düşüş ise yüzde 5.9 oldu. BTC’nin fiyatı 22 bin 45 dolar düzeyine indi.

Ethereum’da benzeri bir grafik çizdi. ETH’nin fiyatı birebir müddette yüzde 4.7 düşerek bin 755 doları gördü.

Ripple ve Dogecoin de piyasaları takip etti. XRP’nin fiyatı yüzde 7.3 düşerek 34.7 cente DOGE’un fiyatı ise yüzde 13.6 düşerek 7 cente indi.

PİYASALARDA FELAKET SENARYOSU

2014 yılında Bitcoin piyasaları büyük bir siber taarruzla karşılaştı. Mt. Gox borsasını hackleyen saldırganlar tam 850 bin adet Bitcoin’i çaldı. 

Mt. Gox alacaklılara kurtarabildikleri BTC’leri geri vereceklerini söyledi. Ortadan geçen 8 yılda 140 bin Bitcoin kurtarıldı. Bunlar alacaklılara verilmek üzere Mt. Gox’un elinde tutuluyor. Bugünkü kurla bu para 3 milyar doları aşıyor.

140 bin Bitcoin’in dağıtılması halinde üç muhtemel senaryo konuşuluyor. BTC sahipleri bu coinleri satabilir bu da Bitcoin’de sert bir düşüşe neden olabilir. 

Elde edilen Bitcoin, başta Ethereum olmak üzere altcoinlere akabilir. Burada birinci akla gelen senaryo altcoinlerin yükseleceği tarafında lakin kripto para piyasalarında Bitcoin dominansı diye bir gerçek bulunuyor. Geçmişteki sert düşüşler bize gösterdi ki altcoinlerin paha kazanmasının bir hududu var. 

Son senaryo ise elde tutmanın devam etmesi. Yani birçok kripto yatırımcısı hodl olarak bilinen bu süreçle piyasaların kısa vadede çok etkilenmeyeceği düşünülebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.