Birinci şirket Turksat oldu! Abonelik mukaveleleri e-Devlet’te

Posted by

Türksat AŞ’den yapılan açıklamaya nazaran, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumunun (BTK) 26 Haziran 2021’de yayınladığı “Başvuru Sahibinin Kimliğinin Doğrulanma Süreci Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde belirtilen kimlik doğrulama ve kontrat onaylama tekniklerinden biri olan e-Devlet Kapısı üzerinden süreçlerin yapılması için yürütülen proje, 7 Temmuz’da devreye alınarak süreç uygulanmaya başlandı ve birinci kontrat bu tarihte onaylandı.

Böylece Türkiye’de e-Devlet Kapısı’na direkt entegre olarak abonelik kontrat onayı sürecini işleten birinci telekom operatörü Türksat Kablo oldu.

Projenin hayata geçirilmesiyle Türksat Kablo hizmetlerine dair kontratlar, e-Devlet Kapısı’na şifre dışı öteki formüllerle (internet bankacılığı, taşınabilir bankacılık, inançlı e-imza yahut TCKK ile) giriş yapılarak onaylanabilecek.

Projeyle kağıt ortamında yürütülen abonelik mukavele idaresi ve ıslak imza süreçleri dijital ortama taşınarak, müşteri tecrübesi güzelleştirilecek, etrafa daha fazla paha verilerek maliyetlerin düşürülmesi sağlanacak.

Yönetmelik 31 Aralık 2021’de yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik ile elektronik haberleşme kesiminde abonelik kontratı, numara taşıma başvurusu, işletmeci değişikliği başvurusu, nitelikli elektronik sertifika başvurusu, kayıtlı elektronik posta başvurusu ve SIM değişikliği başvurusu süreçlerine ait evrakların elektronik ortamda düzenlenmesi halinde müracaat sahibinin kimliğinin doğrulanması gayesiyle uygulanacak sürece ait metot ve asıllar belirlendi.

Yeni yönetmelik uyarınca abonelerin abonelik kontratının devranına yahut iptaline ait yazılı bir talebinin değil ilgili mevzuata uygun bir talebinin varlığı aranıyor.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.