Betül Mardin kimdir

Posted by

Betül Mardin kimdir

Türkiye’nin birinci halkla ilgiler uzmanı olan Betül Mardin’in hayat öyküsüdür.

Betül Mardin, 1927 yılında İstanbul’un Şişli ilçesinde dünyaya geldi. Babası İş Bankası’nın İskenderiye Genel Müdürlüğü misyonundan emekli olan ve Türk Petrol’ün de kurucularından olan Muhiddin Arif Mardin’dir.

1946 yılında Arnavutköy Kız Koleji’nden mezun oldu, üniversite okumak istese de, babası üniversiteye gitmesine müsaade vermedi.

İlk kere 1952 yılında Tercüman gazetesinin magazin kısmında çalışmaya başladı. Burada üç yıl kadar çalıştı akabinde Hakkı İhtilal idaresindeki Yeni Sabah’a geçti.

1959 yılında Haldun Dormen ile nikah masasına oturdu. 1964 yılında TRT’de çalışmaya başlayan Mardin, 1967 yılında İngiltere’ye BBC kursuna gönderildi ve BBC Televizyon Kursundan mezun oldu.

Türkiye’ye geri döndükten sonra TRT’den ayrıldı ve ilgi alanları değişmeye başladı. Televizyondan tiyatroya, gazetecilikten radyoculuğa geçiş yapmayı düşündü.

Halkla münasebetler uzmanı

1968 yılında, “Beşeri Münasebetler” ismi altında Halkla Münasebetler Uzmanı olarak işe başladı.

1969 yılında İstanbul Üniverstesi İrtibat Fakültesi’nde Radyo ve Televizyon Programcılığı dersi veren Mardin, 1975 yılından itibaren Boğaziçi Üniverstesi Turizm Kısmı’nda ve İstanbul Üniverstesi Bağlantı Fakültesi’nde Halkla Bağlantılar konusunda dersler verdi.

1997 yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi İrtibat Fakültesi Halkla Münasebetler Kısmı öğretim üyesi de olan Betül Mardin, 1995’de Milletlerarası Halkla Münasebetler Derneği’nin (IPRA) lideri oldu.

Üstad unvanını kazandı

İki yıl sonra ‘üstad’ manasına gelen ‘Member Emeritus’ unvanını kazandı. Betül Mardin Kimdir? Doğum Tarihi: 1 Aralık 1927 Mesleği: Türk halkla ilgiler uzmanı Unvanı: Türk halkla bağlantılar uzmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.