Bakan Karaismailoğlu: Osmangazi Köprüsü’nden 55.5 milyon araç geçti

Posted by

Açıldığı günden bugüne birçok tenkitlerin gayesi olan Osmangazi Köprüsü, açıklanan bilgilerle tenkitleri çürüttü.

Dünyanın sayılı asma köprüleri ortasında yer alan Osmangazi Köprüsü, toplam 426 kilometre uzunluğundaki İstanbul-İzmir Otoyolu’nun en değerli kesitini oluşturuyor.

İzmit Körfezi’nin iki yakasını bağlayan köprü, toplam 2 bin 682 metre uzunluğuyla biliniyor.

Köprüden geçen araç sayısı 55,5 milyona ulaştı

Ulaşımı büyük ölçüde rahatlatan köprü sayesinde, körfez geçişi arabayla 1,5 saat, feribotla 45 ila 60 dakikadan 5 dakikaya düştü.

Konuya ait olarak açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Osmangazi Köprüsü’nden geçen araç sayının 55,5 milyona ulaştığını bildirdi.


“Saatler süren seyahat Osmangazi Köprüsü ile sona erdi”

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

1550 metre orta açıklığıyla, dünyada işletmeye açık olan en büyük orta açıklıklı asma köprüler sıralamasında 7’nci sırada yer alıyor. Osmangazi Köprüsü ile ulaşım nefes aldı, rahatladı. Körfezi araba ile mevcut yolu kullanarak geçmek 1,5 saat, feribot ile geçmek ise 45 ila 60 dakika sürüyordu. Ağır günlerde bekleme müddeti saatleri buluyordu. Saatler süren seyahat Osmangazi Köprüsü ile sona erdi ve 5 dakikaya düştü. Dünyanın sayılı asma köprüleri ortasında yer alan Osmangazi Köprüsü’nden geçen araç sayı 55,5 milyona ulaştı.”

“Yıllık 402 bin ton da karbon salınımını azalttık”

AA’nın transferine nazaran; köprünün 1 Temmuz 2016’da tamamlanarak vatandaşların hizmetine açıldığını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Açıldığı yıl Osmangazi Köprüsü’nden 2 milyon 123 bin araç geçerken, bu sayı 2021’de 11 milyona yaklaştı. 2022’nin ocak-temmuz devrinde de 8 milyon 793 bin 955 araç Osmangazi Köprüsü’nü kullandı. Köprüyle vakitten yakıttan da tasarruf sağladık. Osmangazi Köprüsü’nün hizmete açılmasıyla, vakitten yıllık 4 milyar 670 milyon lira, akaryakıt tüketiminden yıllık 1 milyar 933 milyon lira olmak üzere yıllık 6 milyar 603 milyon lira tasarruf sağladık. Ayrıyeten, yıllık 402 bin ton da karbon salınımını azalttık.

Yaptığımız yatırımlarla vatandaşlarımızı sevdiklerine, gidecekleri yere süratli, konforlu ve itimatla ulaştırmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Milletimizin dayanağı ile yatırımlarımız sürat kesmeden devam edecek. Ülkemizi geleceğe taşıyacak projeleri teker teker hayata geçireceğiz. Biz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Kaybedecek bir dakika vaktimiz bile yok.” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.